Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mali müşavirlere yeşil pasaport teklifi

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, mali müşavirlere yeşil pasaport verilmesini istedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2024 17:46
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2024 17:47
Kaynak: Haber Merkezi
Mali müşavirlere yeşil pasaport teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda değişiklik yapılması için yasa teklifi verdi. Teklifte, 15 yıllık kıdemi olan serbest muhasebeci mali müşavirler ile yeminli mali müşavirlere hususi damgalı pasaport (yeşil pasaport) verilmesi istendi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yasa teklifinde, kıdemli serbest muhasebeci mali müşavirler ile yeminli mali müşavirlere hususi damgalı pasaport (yeşil pasaport) verilmesi gerektiğini söyledi. Üstlendikleri görev nedeniyle yabancı şirket ve sermaye grupları ile çalışan ve alanlarında uluslararası konferans, sempozyum ve toplantılara davet edilen serbest muhasebeci mali müşavirler ile yeminli mali müşavirlerin vize alma konusunda büyük mağduriyetler yaşadığını kaydeden Aygun, bu konuda kolaylık sağlanması gerektiğine işaret etti.

Aygun, 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’na göre, serbest muhasebeci mali müşavirler ile yeminli mali müşavirlerin, “kamu hizmeti” görevi yaptığını vurguladı.  Mali müşavirlere yeşil pasaport verilerek, yurtdışına çıkış koşullarının kolaylaştırılması gerektiğini anlatan Aygun, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ne (TÜRMOB) bağlı odalara kayıtlı olarak görev yapan ve en az 15 yıllık kıdemi bulunan serbest muhasebeci mali müşavirler ile yeminli mali müşavirlere hususi damgalı pasaport verilmesini istedi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.