Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MEB-AKUB yöneticisi deprem günlerini anlattı

Edirne’den Kahramanmaraş merkezli depremde kendisi ve ekibiyle görev yapan Arama Kurtarma Birliği Ekip Lider Yardımcısı Gürsoy Çetin, o gün yaşananları anlattı. Çetin, Hatay İskenderun’da görev yaptığı sırada çok zorlandığını, hayatını kaybeden insanları enkaz altında çıkarmanın çok travmatik bir durum olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 20:48
Kaynak: MERT ERİŞKİN
MEB-AKUB yöneticisi deprem günlerini anlattı

Edirne’den Kahramanmaraş merkezli depremde kendisi ve ekibiyle görev yapan Arama Kurtarma Birliği (MEB-AKUB) Ekip Lider Yardımcısı Gürsoy Çetin, 6 Şubat 2023 tarihinde Hatay İskenderun’a görev için gittiğinde yaşadıklarını anlattı. Çetin, İskenderun’da zorlandığını geri döndüğünde zaman zaman uyku uyuyamadığını söyledi. Kahramanmaraş’ta görev yaptığı sırada hayatta kalan insanlara yardım ettikten sonra kendisini daha iyi hissettiğini belirterek; “Bu işi tamamladım duygusunu yaşadım” dedi.

“ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIMIZDAN OLUŞUYOR”

Çetin, “Arama Kurtarma Birliği Ekip Lider Yardımcısı Gürsoy Çetin, “Bu ekipte 25-30 arkadaşımız görev yapıyor ama bu sayı değişiklik gösterebiliyor. Tamamı Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan öğretmen arkadaşlarımızdan oluşuyor. 6 Şubat depremi günü AFAD’ın organizasyonunda Hatay İskenderun’da arama kurtarma çalışmalarına katıldık ve 5 günün sonunda geri döndük. Şubat ayının sonunda da Kahramanmaraş’a gittik. Orada 120 çadırdan oluşan çadır kentin yönetimini yaptık” dedi.

“TRAVMATİK BİR DURUM

İskenderun’da yaşadıklarını anlatan Çetin, “İskenderun çok zordu. Çok travmatikti çünkü binalar yıkılmış, insanlar hayatlarını kaybetmişler, canlı olarak kurtardığımız kazazedeler de oldu ancak hayatını kaybeden insanların cenazelerini de çıkartmak durumunda kaldık. Bu çok travmatik bir durum. Kolay yönetilebilecek bir durum değil” ifadelerine yer verdi.

“ÖLÜME TANIK OLMAK İNSANIN RUHUNU YARALIYOR”

Hayatta kalan insanlara yardım etmenin kendisini tamir ettiğini belirten Çetin, “Oradan döndükten sonra kendi adıma ve ekipteki arkadaşlarım adına şunu söyleye bilirim; ekibin bir kısmı Kahramanmaraş’a gitti. Şu bir gerçek; insan başkasına yardımcı olduğunda insana iyi geliyor. İyilik yapma duygusu. İskenderun’da her ne kadar elimizden geleni yapsak bile o ölüme ve yıkıma tanık olmak insanın ruhunu yaralıyor. Ancak dönüşte 10 gün depremde sağ kalan insanlara yardımcı olma duygusu beni kişisel olarak tamir etti. Ben döndüğümde yeteri kadar uyku uyumuyordum ama Kahramanmaraş sonrasında bu işi tamamladım, bu işi tamamladım duygusunu yaşadım” diye konuştu.

MERT ERİŞKİN

Kaynak: MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.