Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Meclis’te içme suyu tartışması

Edirne Belediye Meclisi’nin bugünkü toplantısında Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Çapoğlu ve Meclis Üyesi Engin Makak arasında içme suyu sorunu ile ilgili tartışma çıktı. Gürkan, AK Parti sıralarından gelen soruları yanıtlarken, olayın sabotaj olduğunu vurgulaması üzerine Çapoğlu ve Makak ile tartıştı.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2023 17:25
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2023 17:27
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Meclis’te içme suyu tartışması

Edirne Belediye Meclisi’nin bugün düzenlenen toplantısında Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili Mehmet Çapoğlu ve Meclis Üyesi Engin Makak arasında tartışma çıktı.

Meclis’te gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlanmasının ardından Belediye Başkanı Gürkan, Edirne’nin su ihtiyacını karşılayan Kayalı barajındaki sistemde ortaya çıkan hasar ve kentteki içme suyu problemi ile ilgili açıklama yaptı. Gürkan’ın açıklamasına Grupbaşkanvekili Çapoğlu ve Meclis Üyesi Makak, çeşitli sorular yönlendirirken; Meclis’te gerginlik çıktı.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

Gürkan, Edirne’de bir süredir su sıkıntısı yaşandığını belirterek; “Aslında şebekeden değil; su kaynağından su alma yapısından kaynaklanan bir sıkıntı. Geçtiğimiz Pazar günü suyun renginde bir koyulaşma, çamur rengi meydana geldi. İlk etapta aldığımız bilgilerde, bunun bölgedeki aşırı yağışlardan ve aşırı rüzgardan dolayı olduğu belirlendi. Ama bir gün sonra arkadaşlarımız gittiklerinde platformun kapısındaki kilidin olmadığını, kilidin kırıldığını görüyorlar. Platforma çıktıklarında ucunda kancalar olan, boruları askıda tutan zincirlerdeki kilitlerin de kırılmış olduğunu tespit ediyorlar. Zincire dokunduklarında yüzey suyunun sadece 50 santim altında olduğunu görüyorlar. Her 2 borunun da olmadığını, her 2 kancalı zincirin de yüzeyden sadece 50 santim altında olduğunu, çelik halatların da uç kısımlarından kopmuş olduğunu ve boruların da dibe indiğini tespit ediyorlar. Onunla ilgili Kırklareli Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Adli makamlar takip edecekler” ifadelerini kullandı. Gürkan, ilk borudaki sorunun çözüldüğünü, ikinci borudaki sorunun da yarına kadar çözüme kavuşacağını açıkladı.

ÇAPOĞLU SABOTAJ İDDİASINI SORDU

Gürkan’ın konuşmasının ardından söz alan Grup Başkanvekili Çapoğlu, Gürkan’ın konuyla ilgili sabotaj iddiasına dikkat çekti. Çapoğlu, sabotaj iddiasıyla ilgili delilleri ve Kırklareli Cumhuriyet Savcılığı’na ne ile suç duyurusunda bulunulduğunu sordu. Çapoğlu ayrıca sistemde meydana gelen hasarı bir kişinin yapıp yapamayacağını sordu.

“AÇIKLAMALARA CEVAP VERMİYORUM”

Çapoğlu’na cevap veren Gürkan; “Onu bilemiyorum. Uzmanlığına, işi bilmesine, gücüne bağlı. Ben bu işten anlamam, ben yapamam. Ama bu işi bilen biri tek başına yapabilir mi? Onu bilemem. Çok teknik ve zor bir iş. Kolay değil. Kanaat olarak söyleyeyim; bu işi bilmeyen birinin onu yapması mümkün değil. Bu mazeret değil; su meselesi. Hatamız olsa da açıkça söylerim. Bu, insan sağlığı meselesi. 200 bin kişinin sağlığı söz konusu. Açıklamalar da yapılıyor, onlara cevap vermiyorum. Çünkü konuyu ana mecrasından saptırmamaya, siyasi malzeme yapmamaya çalışıyorum. Çünkü amacım bir an önce su sorununun çözülmesi. Seçim zamanı zaten geliyor. Herkes çıkar, seçim meydanlarında kozlarını paylaşır. Ama burada acil olarak 200 bin Edirnelinin temiz, kullanabileceği, insani standartlara uygun içme suyunun verilebilmesidir. Ben bunun tarafındayım. Ondan sonra herkes konuşacak, ben de konuşacağım” dedi.

“MEHMET BEY, SİZ NEDEN ALINDINIZ?”

Çapoğlu ise Gürkan’ın hasar tespiti sırasında olayı siyasete çektiğini, seçimlerin yaklaşması nedeniyle sabotaj yapıldığı iddiasını dile getirdiğini savundu. Gürkan da Çapoğlu’na tepki göstererek; “Mehmet Bey, siz niye o sözden alındınız? Rahatsız değilseniz alınmayın. Alınan alınsın” sözlerine yer verdi. Çapoğlu ise konuşma hakkını kullandığını söylerken; “Bizim derdimiz bu suyun ne kadar sürede çözülerek vatandaşlarımıza ulaştıracağıdır. Bizim sadece derdimiz budur. Siz söylediğiniz için bunu söyledim. Çünkü çok öfkeliydiniz” dedi. Gürkan ise olay günü söylediği sözlerin arkasında olduğunu belirtti.

MAKAK KAMERA SİSTEMİNİ SORDU

Konuyla ilgili söz alan Meclis Üyesi Makak da Edirne Belediyesi’nin içme suyu temin ettiği tesisin 24 saat boyunca izlenip izlenemeyeceğini sordu. Makak’a cevap veren Gürkan; “Evet, izliyoruz. Kameramız var, izliyoruz. Orada 5 tane kamera var” ifadelerini kullandı. Makak, konuya daha çok önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Makak’a cevap veren Gürkan; “Önem verelim. Varsayalım ki kamera eksiğimiz var. Bu, burada bir şeyler yapıldığı ihtimalini ortadan mı kaldırıyor? Edirne’de hiçbir sıkıntı yokken bir su krizi yaratıldığı ihtimalini ortadan mı kaldırıyor? Orada 5 tane kamera var. Savcılığa bilgileri verdik. Bir tanesi direk devriliyor ve 6 gün elektriksiz kalıyor. Savcılık araştıracak, sonucunu hepimiz göreceğiz” dedi. Gürkan’a cevap veren Makak; “24 saat izleseydik, Edirne halkına daha hızlı bir cevap verebilirdik. Bu süreyi kaybetmezdik” sözlerine yer verdi. Gürkan, barajın büyük bir alana sahip olduğunu ve bölgede 4 tane güvenlik görevlisi bulunduğunu açıklarken; “Açık arazi. O barajın tümünün güvenliğini almanız mümkün olabilir mi? Olamaz. Bölgedeki en büyük barajlardan birisi. Orada telefonla görüşmeniz bile zor. İnternet zor çekiyor” dedi. Gürkan, cep telefonu ile platformun kamera kayıtlarının da fotoğrafını gösterdi.

“EDİRNE’DE HİÇBİR ZAMAN AMPULÜNÜZ YANMAYACAK”

Makak, Gürkan’a yeniden cevap vererek; “Kesin bir şey olmadan siz, ‘Yüzde 99 sabotaj var’ dediniz. Kesin bir görüntü yok” ifadelerini kullandı. Makak’a tepki gösteren Gürkan; “Evet, ben ‘Sabotaj var’ dedim. Hâlâ da o iddiamın arkasındayım. Rahatsız mı oldun Engin Bey? Sabotaj iddiası var diyorum, sabotaj var diyorum. Sen mutlu mu oldun? Sen belli mutlu olmuşsun, bak gülümsüyorsun. Hoşunuza mı gitti? Sular akmadı, Recep Gürkan seçimi mi kaybedecek? Yok size, yok. Yine kazanamayacaksınız. Sen istiyorsun ki, ‘Edirneliler susuz kalsın, yeter ki biz seçimi kazanalım.’ Ben sana buradan söylüyorum; bugünkü tarihi hatırla, 5 Aralık 2023. 31 Mart 2024 akşamı görüşeceğiz. Edirne’de yine CHP’nin bayrağı dalgalanacak. Edirne’de hiçbir zaman sizin o ampulünüz yanmayacak. Bu da sana not olsun” dedi. Gürkan’ın konuşması sırasında Makak ile atışması devam etti. Gürkan, konuşmasının ardından Meclis toplantısını kapattı.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.