Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MÜZİSYENLER BÜYÜLEDİ

Edirne’de Trakya Üniversitesi (T.Ü) Devlet Konservatuvarı tarafından Oda Müziği Konseri verildi. Gecenin dikkat çekeni ise F.Scubert’in ‘Ölüm ve Genç Kızlar’ oldu.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2023 12:04
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2023 12:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/

Edirne’de (T.Ü) Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Özlem Duygu Dağ, Göknur Bilgin, Fethiye Uysal ve Ece Dikbıyık.(Yaylı Çalgılar Dörtlüsü) Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde Oda Müziği Konseri verdi. 

Konserde çalacakları eserleri tanıtan Dr. Öğr. Özlem Duygu Dağ şöyle konuştu. “Bu akşam sizlere çalacağımız eserlerden bahsetmek istiyorum.

İki tane eser seslendireceğiz sizler için. İlki J. Haydn’ın yaylı çalgılar için yazmış olduğu bir dörtlü yani Quartet. Bu Quartet beşliler Quartet’i olarak anılıyor. Neden böyle anılıyor, içinizde müzik bölümü öğrencileri yada müzikle ilgilenen arkadaşlarımız varsa belki ilgilerini çekecektir. Beşli aralıklar ile başlıyor bu Quartet açılışı ve eser boyunca da tekrar ediyor, Bu yüzden beşliler Quartet’i olarak biliniyor. Seslendireceğimiz ikinci eser ise F.Scubert’in ‘Ölüm ve Genç Kızlar’ yine bir yaylı çalgılar için yazılan bir eser. Ölüm ve Genç Kız teması aslında sanat tarihi boyunca çok kullanılmış bir tema. Yunan mitolojisindeki bir hikayeden alıyor.

Yer altı ve ölüm tanrısının bereket tanrıçasının kızı kaçırmasını konu edinen bir hikaye, bu tema çok işlenmiş. Schubert aslında daha çok şarkı formunda eserleriyle tanınan bir besteci. Ölüm ve genç kız temalı bir şiiri aslında öncelikle bir şarkı olarak besteliyor, daha sonra bizim seslendireceğimiz eserin ikinci bölümünde bu şarkının motifinden yani ana temasından kaynaklanmış, fakat eserin tamamına ‘Ölüm ve Gençkız’ denmiş. Duygu Yoğunluğu çok yüksek bir eser, tansiyonu çok yüksek bir eser, ölüm ve yaşamın karşıtlığı yada karanlıkla aydınlığın mücadelesi gibi düşünülebiliriz. Biz tabi aydınlık kazansın istiyoruz. O yüzden çok yoğun bir çalışma temposu geçirdik ve çok keyif aldık çalışırken. Umarım sizlerde dinlerken aynı keyifi alırsınız.”
Konsere katılan sanat severler çalınan eserleri hayranlıkla dinledi. Konser alkışlar ve Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Ömer Yılmaz tarafından sanatçılara çiçek takdim edilmesiyle son buldu.
MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.