Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öğrencilere “Düz Yazıda Ritim ve Ses Atölyesi”

60’ıncı Kütüphane Haftası kapsamında Edirne Sosyal Bilimler Lisesi Yazarlık Kulübü öğrencilerine yönelik “Düz yazıda Ritim ve Ses” konulu atölye düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 26.03.2024 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 26.03.2024 16:14
Kaynak: HİLAL PEKER
Öğrencilere “Düz Yazıda Ritim ve Ses Atölyesi”

Edirne Kırkpınar Halk Kütüphanesi, 60’ıncı Kütüphane Haftası kapsamında özel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Edirne Sosyal Bilimler Lisesi bünyesinde faaliyet gösteren Yazarlık Kulübü öğrencilerine yönelik düzenlenen “Düz Yazıda Ritim ve Ses” atölyesi, öğrenciler tarafından ilgiyle karşılandı.

Atölyede, Sosyal Bilimler Lisesi Tarih Öğretmeni Filiz Gür tarafından verilen eğitimde, öğrencilere düz yazıda ritim ve sesin önemi üzerine bilgiler aktarıldı. Gür, öğrencilere kütüphanelerin sadece kitap okuma yerleri olmadığını, aynı zamanda farklı etkinliklerin yapılabileceği, kültürel ve sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapabilecekleri birer merkez olduğunu vurgulayarak, bu etkinliğin amacının da bu yönde olduğunu belirtti.

Öğrencilerin keyifli vakit geçirdiği atölyede, düz yazıda ritim ve sesin nasıl kullanılabileceği, yazıya duygusal ve estetik bir boyut kazandırabileceği üzerine pratik örnekler de verildi. Katılımcılar, atölye sonunda hem yazma becerilerini geliştirme fırsatı buldukları hem de kütüphanenin potansiyelini keşfetmiş oldukları için memnuniyetlerini dile getirdiler.

“KÜTÜPHANELER FARKLI AMAÇLARLA DA KULLANILMALI”

Atölye hakkında bilgi veren Gür; “60’ıncı Kütüphane Haftasında kütüphanemizin yanında olmak istedik. Amacımız kütüphanenin farklı amaçlarla kullanılan bir yer olması sebebi ile sadece ödünç kitap alınan bir yer değil, bu tarz okuma yazma etkinliklerinin yapıldığı bir yer olarak da kullanılabileceğini göstermek. Bugün Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerine “Düz yazıda ritim atölyesi düzenliyoruz. Ben tarih öğretmenliği yapıyorum. Sosyal Bilimler Lisesi içinde bir yazarlık kulübü, bu kulübe yazma isteği olan öğrenciler geliyor ve bu atölyede birbirlerinin yazdıklarını okuyorlar. Ben onların yazdıklarını okuyorum. Fikir alışverişinde bulunuyoruz. Asıl amaç bu isteği olan öğrencilerin bir arada olması. Öğrenciyken okul gazetesine yazı yazıyordum. Beni de edebiyat öğretmenlerim teşvik ediyordu. Şimdi de ben öğrencilerimi teşvik ediyorum. Kütüphane Haftasına destek olmak amacıyla da bugün öğrencilerimle böyle bir atölye etkinliği gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

HİLAL PEKER

Kaynak: HİLAL PEKER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.