Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ortaylı; “Tıbbi personele saldıranlar tımarhaneye kapatılmalı”

Prof. Dr. İlber Ortaylı, 14. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi kapsamında düzenlenen söyleşide son dönemde tıbbi personele yönelik saldırıların itibar zedeler derecede zararlı olduğunu belirterek “Tıbbi personele saldıranların tımarhaneye kapatılması gerekli” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 14:37
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 14:46
Kaynak: HİLAL PEKER
Ortaylı; “Tıbbi personele saldıranlar tımarhaneye kapatılmalı”

Prof. Dr. İlber Ortaylı, 14. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi kapsamında Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Acil Tıbba Multidisipliner Yaklaşım’ konulu söyleşide, modern tıp hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sahnede Ortaylı’ya Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Servet Altay eşlik etti. Söyleşiye, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, birçok akademisyen ve öğrenci katıldı.

Ortaylı, söyleşide modern tıp ile ‘kocakarı’ tıbbının birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğunu belirterek, ‘kocakarı’ tıbbının da inkar edilemez bir değeri olduğunu vurguladı. Ayrıca son dönemde tıbbi personellere yönelik artan saldırıları da kınayan Ortaylı, bu saldırıların tıp camiasının itibarını zedelediğini ve çok zararlı olduğunu dile getirdi.

“MESLEĞİNİZ ZOR; ARA SIRA GEZİN, EĞLENİN”

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Ortaylı; “Kafayı boşaltmak lazım ara sıra. Beyninizi boşaltacaksınız ki devam edebilesiniz. Tabiata yönelin. Mesleğiniz zor; ara sıra gezin, eğlenin. 20 yaşında kimse yaptığı işten memnun olmaz. ‘O mesleği yapmasaydım bunu yapsaydım. Şurada yaşamasaydım da burada yaşasaydım’ diye sürekli bir memnuniyetsizlik hali. Çalışın ve vazgeçmeyin” dedi.

PLAKET TAKDİMİ İLE SONA ERDİ

Soru-cevap bölümüyle devam eden söyleşi, Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Bilimsel Araştırmalar Topluluğu öğrencilerinin Ortaylı’ya plaket takdim etmesi sonrası sona erdi.

HİLAL PEKER

Kaynak: HİLAL PEKER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.