Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Prof. Dr. Mesut’u kaybettik

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Mesut hayatını kaybetti.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2023 17:21
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 17:24
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Prof. Dr. Mesut’u kaybettik

Hayatını kaybeden Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi’nin emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Mesut yarın toprağa verilecek.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE TÖREN YAPILACAK

Prof. Dr. Recep Mesut için 8 Aralık 2023 Cuma günü (yarın) saat 11.00’de TÜ Balkan Kongre Merkezi büyük salonunda cenaze töreni düzenlenecek. Mesut, öğle vakti Fatih Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardında Edirne Yeni Şehir Mezarlığı’na defnedilecektir.

SOSYAL MEDYADAKİ SON PAYLAŞIMI

Prof. Dr. Recep Mesut sosyal medya hesabından “Sessiz Kalp Krizi” başlığıyla bir paylaşımda bulundu. Hastaneden yaptığı paylaşımda geçirdiği rahatsızlığı anlatmıştı.

İşte o paylaşım:

"SESSİZ" KALP KRİZİ

Kalp Krizi veya MI (Myocardial Infarction) insanoğlunun tarif edebildiği en şiddetli ağrı ile seyreder. Buna rağmen, bazı yaşlı ve diyabetik hastalarda, tamamen ağrısız ve sessiz sedasız kalp krizi bilinmektedir. Yaşımız kemale gelmiş görünüyor (82) ve 20-yıllık Diyabet hastalığının yapmış olduğu doku tahrifatı birleşince, bize de isabet etti.

15 Kasım günü, evimde kalkmış ve salona girmiştim. Aniden stop ettim, ayakta donakaldım (stupor), sanki vücudum ortadan alt ve üst ikiye bölündü ve üç saniyeliğine uzay boşluğuna ışınlandım. Sadece 3 saniye sürdü, 1...2..3.., yıkılmadım, dik durdum. Ağrı, sancı, bulantı, kusma olmadı. Üç saniye sonra yürüdüm ve kanepeye uzandım. 15 dakika yattım, ellerimi ayaklarımı kontrol ettim. Kalktım ve mutfağa gittim, kahvaltıya oturdum. O gün evin içinde gezindim durdum. Ertesi gün müthiş bir halsizlik, güçsüzlük ile iştahsızlık ile ev içinde gezindim, dışarı çıkmadım. Beş gün daha bu garip halsizlik devam etti - acaba virüs enfeksiyonu mu (bir ara ateş 37,4 C çıktı, bir zehirlenme mi? Gittikçe nefes alma zorluğu başladı - kesik kesik ve sık soluma, dikey oturma, yatağa tutunma - akciğerler su topluyordu, motor pompalayamıyordu, nabız yüksekti, fakat ağrı hiç yoktu. Kalp yetmezliğine girmiştim. Fakültenin Acil Servisine gittim, doktorlar üşüştüler, tetkikler tahliller yarım gün sürdü, troponin testi geçirilmekte olan kalp krizini doğruladı.

Koroner Yoğun Bakım ünitesine yatırıldım, monitör bağlandı, oksijen ve diüretik takıldı. Ertesi gün Anjiyo yapıldı ve iki stent (kelepçe) takıldı. Nispeten rahatladım ve üçüncü gün Kardiyoloji Servisine alındım. Beş gün sonra da taburcu oldum (28 Kasım). Evde istirahat ediyorum, amma ağrı hissetmiyorum.

Emeği geçen bütün değerli doktor ve hemşirelere minnettarım. Başucumdan ayrılmayan oğlum Altan'a hakkımı helal ediyorum. Facebook arkadaşlarıma kavuşacak günü bekliyorum.

NAZIM’A ŞİİR OKUMUŞTU

Bulgaristan doğumlu olan Prof. Dr. Recep Mesut, çocukluğunda Bulgaristan’da bulunan büyük Türk şairi Nazım Hikmet’e şiir okuduğunu anlatmış ve bunu da sosyal medya hesabında paylaşmıştı.

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.