Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ressam Soner Tuna Sokağı açıldı

Edirne Belediyesi tarafından Fatih Mahallesi'nde bulunan 7. Sokağa Soner Tuna ismi verildi.

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2024 14:03
Haber Güncellenme Tarihi: 20.03.2024 14:11
Kaynak: MERT ERİŞKİN
Ressam Soner Tuna Sokağı açıldı

Edirne Belediyesi tarafından Fatih Mahallesi 7. Sokağa Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Soner Tuna'nın adı verildi.

Programa Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Soner Tuna'nın ailesi ve sevenleri katıldı.

“BOŞLUKLAR DOLMUYOR”

Açılışta konuşan Soner Tuna'nın eşi Ebru Tuna, “Bugün buraya gelmeden önce günlük hayatta çok kullandığımız bir vefa sözcüğü üzerine biraz daha detaylı düşündüm. Günün anlam ve önemine binaen diyor ki sözlükler vefa, sözünde duruma, sözünü yerine getirme. Dostluğu devam ettirme. Yetişme, yetme ve kâfi gelme demiş. Ve son noktayı Türk Dil Kurumu koymuş, çok da güzel bir tanım getirmiş. Sevgiyi sürdürme, sevgiyi dostluk bağımlılığı demiş. Biz bugün burada sevgili Soner Tuna'ya sevgi olarak bağımızı göstermek üzere, vefamızı göstermek üzere toplanmış bulunuyoruz. Her birinizin ayağına sağlık. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Burada bulunan birçok insanın muhakkak ki kayıpları vardır. Hayatın gerçeklerinden biri. Ölüm. Biz hep gittikten sonra düşünürüz. Ne olacak? Bu büyük boşluk nasıl dolacak? Ne yapacağız deriz. Alışmak diye bir şey yok. Hiçbir insanın gidişine alışılmıyor. Yani o boşluk hep kalıyor. Sadece kabulleniş var. Boşluklar dolmuyor. Alışmak diye bir şey yok. Sadece kabulleniyorsunuz. Soner, İstanbul’dan buraya geldiği zaman onu tanıdığım yıllarda bahsettiği şey hep Edirne'nin ne kadar güzel bir şehir olduğuydu” dedi.

“EDİRNE’Yİ HER YÖNÜYLE ELE ALAN ÇALIŞMA YAPMAYI DÜŞÜNÜYORDU”

Edirne ile ilgili planlarını sanatçı dostlarının yapmasını istediğini belirten Tuna, “Edirne'de yaşamaktan ve de Edirneli olmaktan çok mutluluk duyuyordu. Edirne sevgisini her zaman dile getirirdi. Hatta bu konuyla ilgili bazı projeleri de vardı. Hayatta kalsaydı yapacaktı eminim. Edirne'yi görsel bir şekilde, kendi çizgileriyle anlatan çok büyük bir çalışma yapma istiyordu aslında. Edirne'nin bitki örtüsünden, coğrafyasından, insanından, kültüründen, tarihinden geçmişinden aslında her yönüyle onu ele alan bir çalışma yapmayı düşünüyordu. Hatta yine Edirne'nin sevgili değerlerinden, kıymetli sanatçı ve akademisyen Caner Karaviç hocayla da çok eskidendir dostlukları. Zaman zaman bu konu üzerinde konuşmuştu. Yapmaya fırsatı olmadı. Benim gönlünden geçen şey Edirneli ve Edirne'ye gönül veren tüm sanatçı dostlarının böyle bir çalışmayı yapması, hayata geçirmesi ve Edirne'ye güzel bir katkı olarak sunmasıdır aslında. Bunu buradan söylemeden geçemeyeceğim. Ben bu sokağa adını verdikleri için Belediye Başkanımız Recep Gürkan'a bu çalışmada katkısı bulunan tüm belediye çalışanlarına, Tuna ailesi Boz Türk ailesi, sevenleri, sanatçı dostları, yakın arkadaşları, dostları, arkadaşları adına ve şahsım adına çok çok teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun. Unutulmamak çok güzel bir şey” ifadelerine yer verdi.

“TABELAYA BAKANLAR GÜZEL ANILARINI TEKRARDAN CANLANDIRACAK”

Açılışta konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “İnsanoğlunun belki de dünyada yaşarken en büyük amaçlarından en büyük hedeflerinden birisi, isminin kendinden sonra da anılması, insanlık tarihine baktığınızda da bunun birçok binlerce örneğini görüyoruz. Hepimiz istiyoruz ki bizden sonra da ölüm gerçeğini bildiğimiz için bunu değiştiremeyeceğimizi de bildiğimiz için. Bizden sonra isimlerimizin anılmasını, yaşamasını, yaşatılmasını istiyoruz. Sosyolojik anlamda da bakarsanız belki de işte aile, varlık, evlat buralardan geliyor ama Soner'le ilgili bir şeyler söylemek isterim. Soner diyorum çünkü çok sevdiğim birlikte görev de yaptığım, birlikte de çalıştığım üniversitede çok değerli bir arkadaşımızdı. Hatta onun o meşhur çizgileriyle 2. Beyazıt Külliyesi’nde de benim genel sekreterliğim döneminde bir sergide açmıştık. Edirne'nin değerlerini, Edirne için düşünen, ortaya bir şeyler koyan, yaratan ve Edirne'yle bir anlamda özdeş olmuş isimleri sonsuza kadar yaşatmak temel görevi belediyeciliğin. Bu bağlamda bugün ben de mutluyum. Buraya koyduğumuz bu tabelayla da mutlaka onu tanıyanlar, bilenler, geçerken ismini gördüğünde onunla ilgili güzel anılarını tekrar canlandıracaklar. Bizim de elimizden gelen bu. Devridaim olsun, ismiyle yaşasın diyorum” şeklinde konuştu.

Program kurdele kesimi, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın meclis kararını Tuna’nın ailesine vermesi, Tuna’nın ailesinin Soner Tuna'nın kitabı olan Çizgilerle Nazım Hikmet isimli kitabını Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'a hediye etmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

MERT ERİŞKİN

Kaynak: MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.