Hava Durumu

RİYAD’DAKİ DERBİ SORU ÖNERGESİ OLDU

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, Suudi Arabistan’da oynanacak Galatasaray – Fenerbahçe maçını bir soru önergesiyle TBMM’ye taşıdı.

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2023 14:43
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2023 14:43
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
RİYAD’DAKİ DERBİ SORU ÖNERGESİ OLDU

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, Suudi Arabistan’da oynanacak Galatasaray – Fenerbahçe maçıyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Osman Aşkın Bak’ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Prof. Dr. Akalın soru önergesinin üst yazısında şu açıklamayı kaleme aldı:

“Türkiye Futbol Federasyonu 20.10.2023 tarihinde kamuoyuna şu açıklamayı yapmıştır: ‘2022-2023 Sezonu Süper Lig Şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe arasındaki 2023 Turkcell Süper Kupa maçı kulüplerimizin bilgisi dahilinde, 30 Aralık 2023 Cumartesi günü saat 20.00'de Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu'nda oynanacaktır.’ Söz konusu açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla ülkemizin iki güzide takımı arasında yapılacak olan ve spor otoriteleri tarafından Avrupa’nın en önemli 5 derbisi arasında gösterilen bu karşılaşma Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynanacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılını idrak ettiğimiz bu günlerde gençlerimiz başta olmak üzere kamuoyu tarafından ilgiyle takip edilecek ve izlenecek olan böyle bir karşılaşmanın yabancı bir ülkede oynanması kararının abesle iştigal olduğu çok açıktır. Diğer taraftan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.’, sözünde anlam bulduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti, gençlere emanet edilmiştir. Gençlerimizin böyle bir karşılaşmayı Türkiye’de izlemeleri ve hatta Bakanlığınızca yapılacak organizasyonlar ile 81 ilden gençlerimizin bu karşılaşmayı izlemelerinin sağlanmasının daha anlamlı olacağı açıktır.”

İŞTE O SORULAR

Prof. Akalın’ın Bakan Bak’ın cevaplamasını istediği sorular şunlar:

Bakanlığınız ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında konuya ilişkin görüşme olmuş mudur?    

Türkiye Futbol Federasyonu açıklamasında “kulüplerin bilgisi dahilinde” ifadesini kullanmıştır. Bu ifadeden kulüplerde istişare edilerek görüş birliği şeklinde bu kararın alınmadığı anlaşılmaktadır. Konuya taraf iki kulübün temsilcileri ile Bakanlığınız görüşmüş müdür?

Görüştü ise kulüplerimizin görüşlerini kamuoyuna açıklayacak mısınız?    

Türkiye Futbol Federasyonun konuya ilişkin bazı meblağları Suudi Arabistan tarafından aldığına ilişkin medyaya yansıyan haberler vardır. Bu konuda Bakanlığınız bir inceleme başlatmış mıdır?   

Ülkemizin içinde bulunduğu zorlu şartlardan dolayı herhangi bir gencimizin bu organizasyona gitmesi mali açıdan mümkün değildir. Bakanlığınızın gençlerimizi bu organizasyona götürme konusunda herhangi bir hazırlığı, Bakanlık bütçesinde ayırdığı herhangi bir ödeme kalemi var mıdır?

Organizasyonun Türkiye’de Cumhuriyetin 100. Yılına yakışır bir şekilde yapılması için Türkiye Futbol Federasyonu’nun kararını geri alması için girişimlerde bulunacak mısınız?

HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.