Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Şahin ve Giyik: “Her partiye açığız”

Şoförler odası başkanı Ali Şahin ve Hakan Giyik, yaklaşan yerel seçimlerde, siyasi partilerin kendilerinden Belediye Meclis Üyeliğiyle ilgili temsil istemeleri durumunda her partiye açık olduklarını söylediler.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 14:13
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 14:15
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Şahin ve Giyik: “Her partiye açığız”

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin  ve Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Başkanı Hakan Giyik birlikte basın toplantısı düzenledi. Pazar günü Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) yaşanan önseçimde Aday adaylarından Filiz Gencan Akın’ı desteklemeleri konusuna değinen Ali Şahin; 25 yıllık CHP üyesi olduğunu ve taraf olmalarının doğal olduğunu söyledi. Filiz Gencan Akın’ı destekleme kararını Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can ve ETUS Başkanı Hakan Giyik’le birlikte aldıklarını belirten Şahin; “Aday adaylarından Filiz Gencan Akın’ı destekleme kararı aldık ve bunu da seçim süresince her yerde deklare ettik, çalışmalara katıldık. Diğer aday adaylarını hiçbir şekilde lekelemeden Filiz Gencan Akın’ı destekleme kararı aldık. Filiz Gencan Akın bundan önce yaklaşık 5 yıl Trafik Komisyon Başkanlığı yaptığı için bu konuyla ilgili orada bir mesaimiz oldu. Hem Hakan Başkanla ilgili hem benimle sahaya inmemiz konusunda bazı eleştiriler aldık.  Artık bu konular kapalı kapılar arkasında olmaz. Biz gri olmayı sevmiyoruz. Ya siyahız ya da beyazız. Bu diğer adaylara da ayıp. Biz bunları kendimize yakıştıramadığımız için Filiz Gencan Akın’a destek olduk. Bunu her yerde de beyan ettik. Sandıktan Şükrü Ciravoğlu çıktı ve onu tebrik ettik. O yarış orada kaldı. Şimdi 31 Mart’ta bir yerel seçim yaşayacağız” dedi.

“BEN ESNAFIN ÇIKARLARINA BAKARIM”

AK Parti Belediye Başkan Adayı Belgin İba atandıktan sonra da kendisini arayıp tebrik ettiğini ve istişarelerde bulunduklarını söyleyen Şahin; “Oda başkanı olarak esnafın çıkarlarına bakarım” dedi. Şahin konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı. “Esnafla ilgili istişarelerde bulunduk, bir takım şeylerin ona yanlış aktarıldığını izah ettik. Kendisiyle de görüşmelerimiz oldu ve hala da devam ediyor. parti içindeki siyasetle daha sonraki siyaseti birbirine karıştırmamak lazım. Ben bu süreçte AK Parti Belediye Başkanı gelirse şunu yapacak bunu yapacak diye bir ibare kullanmadım. Süreci takip ediyoruz. Biz esnafa kimin hangi projelerle geleceğine bakıyoruz. Burada 234 tane minibüsçü var, 513 tane taksici var, 300 tane S plaka var. Ben bunların çıkarlarına, hem halka hizmetlerine hem de belediyeyle ilgili desteklerine bakarım. Çünkü ben oda başkanıyım. AK Parti Belediye Başkan Aday Adayı Önder Özcan benim ağabeyimdir. Adaylık açıklamasına katıldım. Kadir Çakay mahalle ağabeyimizdir, ona da gittim. Benim yönetimimde AK Parti İl Yönetimi’nde daha önce bulunan arkadaşlarım var, MHP’de bulunan arkadaşlarım var. Bizim siyasilere vereceğimiz mesaj şu: Çok net söylüyorum; bizden meclis üyesiyle ilgili temsil istiyorlarsa her partiye açığız. Bundan sonra görüşmeler devam edecek. Hangi parti, hangi esnaf grubundan otobüsçü, taksici, kamyoncu alacağım diye bizden isim isterse veririz. Benim ne Şükrü Ciravoğlu’yla, ne Filiz Gencan Akın’la ne de Belgin İba’yla meclis üyeliği için hiçbir pazarlığım olmadı. Ama bizden bir temsilci isterlerse buna hazırız. Ben esnafın yanındayım. Odaya hiçbir zaman siyaseti bulaştırmadım. Belgin Hanım birçok şeyde bize destek oldu, isteklerimizi Ankara’ya taşıdı. Recep Gürkan da bizim ağabeyimiz gibiydi. Esnafa çok destek oldu ama biz esnafa ‘şuna at buna at’ diye yön veren insanlar değiliz. Biz takip ederiz, esnafa destek veren hangi parti olursa takip ederiz, sahip çıkarız.”

“BİZ EDİRNE BELEDİYESİ’NİN YAPMASI GEREKEN İŞİ YAPIYORUZ”

Edirne Belediyesi’nin yapması gereken işi yaptıklarını belirten ETUS Başkanı Hakan Giyik; “Benim camiamda 234 tane esnaf var. Kimse bu esnafın ekmeğini elinden alamaz. O zaman biz farklı bir güç oluruz. Biz üyesi olduğumuz partide bir önseçime katıldık, desteklediğimiz adayımız kaybetti. Bu çok doğaldır. Toplayacağız esnafımızı, esnafımız hangi yönde tasarruf oluşturursa biz de ona göre destek vermeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu

Filiz Gencan Akın’ı desteklemelerinin sebebini daha önce Trafik Komisyonu’nda berber çalışmak olarak açıklayan Hakan Giyik; “Bu kararı biz Edirne Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi ve Şoförler Odası Başkanı’yla beraber verdik. Esnaf arkadaşlarımızın rahat olmasını istiyorum. Ben de bu partinin üyesiyim. Bu yarışta biz de taraf olmak zorundaydık ve ben de taraf oldum. Bu yarışta Filiz Gencan Akın ulaşım komisyonu başkanımızdı. Hangi şartlarda esnafın arkasında durduğunu çok iyi bilen bir insanım. O yüzden onu destekleme kararı aldık. Daha önceki başkan (Recep Gürken) ağabeyimdir benim, hala ağabeyim. Ona da esnafımız için yaptığı tüm yardımlar için teşekkür ediyorum. Bu bir borçtur bizim nazarımızda. Tüm esnafım bunun bilincinde. Önseçimden birinci çıkan Şükrü Ciravoğlu’nu da tebrik ediyorum, başarılar diliyorum” dedi.

“BİZİM SİYASETİN İÇİNDE OLMAMIZ GEREKİYOR”

Siyasetin içinde olmaları dolayısıyla bazı tepkiler aldıklarını söyleyen Giyik; “Nasıl içinde olmayacağız, siyaset bizim içimizde. Bugün cebime koyduğum parayı siyasi belirliyorsa, gezdiğim yolu siyasi belirliyorsa, tarifelerimizi siyasi belirliyorsa nasıl siyasetin içinde olmayacağız. Bizim siyasetin içinde olmamız gerekiyor. Keşke tarifelerimizi Esnaf Odaları Birliği verse, keşke optimizasyonumuzu Esnaf Odaları Birliği yapsa. O zaman hiç katılmayalım siyasete. Biz burada CHP’de bir önseçim yaşadıysak yerel seçimlerde de CHP’de koşacağız anlamına gelmiyor. Bu tasarrufu biz esnafımıza sergileyemeyiz. esnaf bir tasarruf sergileyin derse biz bunu yapmakla yükümlüyüz. Menfaatler doğrultusunda herkes camiasını kollar. Esnafı da kollamak zorundayız” ifadelerini kullandı.

“ADAM ÇALIŞTIRMAYAN BİRİLERİ SİYASET YAPMAMALI”

Esnafın siyasette olsa yer alması kadar doğal hiçbir şey olmadığını söyleyen Giyik; “Siyasetçilerin böyle gruplardan oluşmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Bugün bir tane adam çalıştırarak ya da hiç adam çalıştırmayarak birileri siyaset yapmamalı. En az 25-30 kişi olacak bünyesinde. Şu anda bu camianın üye sayısı bin 200-bin 300 kişi. İnsanlar bize hesap soruyor. Biz tabi ki yönlendirme yapacağız. Yönlendirme yapmamız, doğruları anlatmamız gerekiyor esnafımıza. Siyasilerin vereceği vaatler en çok bizi ilgilendiriyor” dedi.

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.