Hava Durumu

“ŞAMPİYONLUK VE DERECELERİMİZİ DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

Trakya Üniversitesi Ragbi Topluluğu, kadın ve erkek ragbi takımlarının oyuncu seçmelerine başladı. Topluluk Başkanı Zafer Eray, Türkiye’de kazandıkları şampiyonlukları ve dereceleri devam ettirmek istediklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2023 19:02
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2023 19:02
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
“ŞAMPİYONLUK VE DERECELERİMİZİ DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

Trakya Üniversitesi Ragbi Topluluğu, kadın ve erkek ragbi takımları için bugün oyuncu seçmelerine başladı. Ayşekadın Yerleşkesindeki çim sahada düzenlenen oyuncu seçmelerine 52 oyuncu adayı katıldı.

Trakya Üniversitesi Ragbi Topluluğu Başkanı Zafer Eray, kadın ve erkek ragbi takımlarının seçmelerine katılan oyuncu adaylarının 2 ayrı seçme ile değerlendirildiğini açıklarken; ilk aşamanın bugün düzenlenen egzersizler ile başladığını söyledi. Eray, topluluk takımının aynı zamanda Trakya Ragbi Kulübü’nün de takımını oluşturduğuna dikkat çekerek; takıma seçilecek oyuncuların hem üniversiteler liginde, hem de uluslar kulüpler liginde oynayacağını belirtti. Eray, takımlara yeni katılacak oyuncular ile Trakya Ragbi’nin kazandığı şampiyonluk ve derecelere yenilerini eklemek istediklerini ifade etti.

“HİÇ OLMADIĞI KADAR OYUNCUYA İHTİYACIMIZ VAR”

Eray, bugün düzenlenen oyuncu seçmelerinin her yıl olduğu gibi ilgi çektiğini söyleyerek; “Her sene başında yaşadığımız ilgiyi bugün de yaşıyoruz. Ama oyunu öğrenme aşamasına geçildiğinde elenenler olmaya başlıyor. Umarım devam ederler. Çünkü Trakya Ragbi’nin bu sene hiç olmadığı kadar oyuncuya ihtiyacı var. Önce pandemi, üniversitenin uzaktan eğitime geçmesi ve sonrasında deprem, oyuncu havuzu üniversiteli öğrencilerden oluşan takımımızın geleceği açısından gidişatı tehlikeli bir sürece soktu. Bu süreçte hem yeni oyuncu kazanamazken, hem de elimizdeki oyuncuları mezun etmek zorunda kaldık ve oyuncu havuzumuz giderek daraldı. Bu sene yaptığımız seçmelerle birlikte oyuncu havuzumuzu taze kanlarla yenilemeyi düşünüyoruz. Umarım birçoğu kalıcı olurlar, aradığımız yetenekleri buluruz ve bahar döneminde oynayacağımız maçlarda onları sahada görürüz” ifadelerini kullandı.

“SEÇMELER 2 AŞAMADAN OLUŞUYOR”

Seçmelere 52 adayın katıldığını açıklayan Eray; “Şu anda sahada birbirinden farklı egzersizlerde ölçümlerini veriyorlar. Bizim takımımızın seçmeleri 2 aşamadan oluşuyor. İlk aşama, gelen adayları tanımak için yaptığımız fiziksel testler. Bu testlerde herhangi bir eleme yok. Seçmelerde önemli olan 2’nci aşamadır. Bunu da zamana yayıyoruz. Biz, adaylara oyunu öğretmeye başlıyoruz. Adaylar oyunu öğrenebiliyorlar mı, ragbiyi yapabiliyor mu diye görüyoruz. Öğrenme sürecinde biz de gözlemliyoruz, kendileri de anlıyorlar. Bu şekilde takıma gireceklere karar veriyoruz” dedi.

“SIFIRDAN ALIP MİLLİ TAKIMA YÜKSELTİYORUZ”

Eray, Trakya Ragbi’nin en önemli özelliğine dikkat çekerken; “Bizim takımımızın en önemli özelliği, üniversite eğitimi için Edirne’ye gelen gençleri alıp sıfırdan milli takımlar seviyesine yükseltiyoruz. Bu sene de aynı şeyi hedefliyoruz. Katılan 52 adaydan 10 tanesi kalırsa bizim için başarıdır. Umarım daha fazla kalır. Öğrenme süreci başladıktan sonra birer birer eksiliyoruz ve kemik sayı kalıyor” sözlerine yer verdi.

“PROFESYONEL YAKLAŞIM ŞAMPİYONLUKLARI VE DERECELERİ GETİRDİ”

Disiplinli çalışma sonucunda Türkiye’de çeşitli şampiyonluklar ve dereceler kazandıklarını belirten Eray; “Seçmeler başlarken oyuncu adaylarına, ‘Burası bir hobi kulübü değil, rekabetçi bir spor takımı. Buraya o zihniyetle gelin’ dedim. Kendilerinden bekletim budur. Biz amatörüz ama işimize profesyonel olarak yaklaşıyoruz. Bu yaklaşım da bize 2018 yılından beri birçok farklı disiplinde Türkiye şampiyonlukları ve dereceler getirdi. Biz bu kupaları ve dereceleri devam ettirmek istiyoruz” dedi.

“HEM ÜNİVERRSİTEYİ HEM EDİRNE’Yİ TEMSİL EDECEKLER”

Eray, takıma seçilecek oyuncuların hem Trakya Üniversitesi’ni, hem de Edirne’yi temsil edeceğini söyleyerek; “Buraya gelen oyuncu adayları hem üniversitemizi üniversiteler liginde, hem de Edirne’yi ulusal kulüpler liginde temsil edecekler. Umarım aralarından milli sporcular çıkar ve onları milli formayla görürüz. Trakya Ragbi, depremden dolayı 2023 sezonuna katılamadı. 2024 yılı ile birlikte tekrar liglere geri dönecek. 2023 yılında sadece üniversiteler liginde oynayabildik. Orada da çeyrek finalde turnuvaya veda ettik. 2024 yılında daha iyisi için çalışmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.