Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

'SAZLIK OLUŞUYOR, SİNEK YUVASI OLUYOR'

DSİ’den emekli makine yüksek mühendisi Hüseyin Erkin, Karaağaç Mahallesi’nin girişinden geçen Kanal Edirne projesine ait kanal ile ilgili konuştu. Erkin, kanaldan düşük seviyelerde su geçmesi nedeniyle bölgenin sazlıklarla kaplandığını ve sinek yuvası haline geldiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2023 16:21
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2023 16:21
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
'SAZLIK OLUŞUYOR, SİNEK YUVASI OLUYOR'

Devlet Su İşleri(DSİ) 11. Bölge Müdürlüğü Müdür Yardımcılığı görevinden emekli, Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Erkin, Edirne’nin Meriç nehrindeki taşkınları önleme amacıyla DSİ tarafından yapılan Kanal Edirne projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erkin, Kanal Edirne projesi ile oluşturulan Karaağaç Mahallesi girişindeki kanalın son durumuna dikkat çekti. Kanaldan akan su miktarının azaldığını ve bölgede sazlık yoğunluğu ile birlikte sinek probleminin ortaya çıktığını belirten Erkin, projenin sürdürülebilirliği için yapılması gerekenleri anlattı.

“PROJENİN YERİ YANLIŞ OLDU”

Erkin, Kanal Edirne Projesi’nin, DSİ’de görevine devam ettiği yıllarda projesinin oluşturulduğunu söyleyerek; “Bu projeyi biz hazırlamıştık ama uygulamasını yanlış yaptılar. DSİ’de çalıştığım yıllarda taşkınları önlemek için hazırlamıştık. Fakat proje unutulup kalmıştı. 2016’da taşkınlar devam edince önlem olarak gündeme gelsin diye proje ile ilgili açıklamalar yapmıştım. Ama yapılan projenin yeri yanlış oldu” ifadelerini kullandı.

“BAKIMSIZ BİR ŞEKİLDE DURUYOR”

DSİ’nin Kanal Edirne Projesi’ni, kuruma ait drenaj kanalını genişleterek yaptığını belirten Erkin; “Burada DSİ’nin bir drenaj kanalı vardı. O kanalı, DSİ imkânları ile genişlettiler. Oysa iyi bir şekilde proje hazırlanması gerekiyordu. Bizim hazırladığımız projede, kanalı mevcut Yunanistan kara sınırları boyunca yapmayı düşünmüştük. Çok amaçlı bir kanal olacaktı. Hem taşkın önlenecek, hem de Karaağaç’ın sulaması sağlanacaktı. Rekreasyon anlamında da birtakım güzellikler oluşacaktı. Çıkışına da 1 megavatlık bir türbin koymuştuk. Ama maalesef o proje aceleye getirilerek, herhangi bir detay inceleme yapılmadan, zamanın Bakanının talimatıyla hayata geçirildi. Şimdi bakımsız bir şekilde duruyor” dedi.

“GİRİŞİNE KAPAKLI SİSTEM YAPILMALI”

Erkin, Kanal Edirne Projesi’nin özellikle pandemi döneminde yükselen su oranı ile işlevini yerine getirdiğini söyleyerek; “Pandemi döneminde biraz su yükseldi ve fonksiyon yaptı. Yaklaşık 80 metreküp saniyelik su geçti. Kısmen taşkınlara karşı faydalı olacağını takip ettim. Ama girişine kapaklı bir sistem yapılması lazım. Meriç’in bir miktar suyu sürekli kanaldan akmalıydı. Böylece hem sulama yapılabilir, hem de sazlıklar ve sinekler ortaya çıkmaz. Şu anda Meriç’ten 50 metreküplük su akıyor. Su az olsa bile 5’te 1’i bu kanaldan geçirilmeli ki Karaağaç’a faydası olsun. Şu anda 1 metreküplük su akıyor, sazlıklar oluşuyor ve sinek yuvası oluyor. Çiftçiler sudan da faydalansınlar. Bu kanalda su olmadığı için Karaağaç’taki yeraltı sularının seviyesi de düşüyor. Bunun yapılması için de kapaklı sistemin oluşturulması lazım” diye konuştu.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.