Hava Durumu

SEVGİ; “BACALAR DENETLENMELİ”

-Çorlu Kent Konseyi Çevre ve Sağlık Komisyon Başkanı Murat Sevgi, kentte bir süredir devam eden kötü koku nedeniyle fabrika bacalarının denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2023 18:47
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2023 18:47
https://batiekspres.com/
SEVGİ; “BACALAR DENETLENMELİ”

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bir süredir devam eden kötü koku, tepki çekmeye devam ediyor. Çorlu Kent Konseyi Çevre ve Sağlık Komisyon Başkanı Murat Sevgi, uzun süredir Çorlu’nun kötü kokuya teslim olduğunu ve kokunun özellikle hafta sonu ortaya çıktığını söyledi.

Kentte kötü kokunun yayılmasının ardından tahlil için örnek alındığını söyleyen Sevgi; “11-12 Ağustos’ta Cuma ve Cumartesi geceleri koku olmuştu. Mesai olmadığı için müdahale fırsatı olmamıştı. Bir sonraki hafta 18-19’unda yine aynısı oldu. Yine bir diğer hafta 25-26’sında o koku yine oldu. Biz 25’inde bir toplantı yaptık, o akşam o koku yine oldu. Bu toplantıda koku yayıldıktan sonraki Pazartesi veya Salı bölgeye gidilip kanallardan örnek alındığı belirtildi. Alınan suların tahlile gönderdiklerini, tahlil sonuçlarına göre de ceza kesileceği söylenildi” ifadelerini kullandı.

“HAFTA SONUNA DENK GELMESİ RASTLANTI DEĞİL”

Sevgi, kötü kokunun özellikle sadece hafta sonu yayıldığına dikkat çekerek; “Bu işin sürekli Cuma ve Cumartesi geceleri yapılması, kasıt olduğunu düşündürüyor. Rastlantı ve iyi niyeti söyleyecek durumda değiliz. 3 defa hafta sonuna denk getirilmesi; kesinlikle bu işte kasıt var. İhmal harici bir de bu suçtur. Kokuyla alakalı bir çevre yaptırımı değil; ayrıca suç duyurusu da gerektirir. Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın denetim yaptığı yerlerde baca gazlarının denetimi yapılarak ceza almaları gerekiyor” sözlerine yer verdi.

“DENETLEME YETKİSİ BAKANLIKTA”

Denetleme yapacak kurumun T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olduğunu söyleyen Sevgi; “2011 yılında çıkan Çevre Kanunu gereği ne belediyelerin, ne sivil toplum örgütlerinin, ne de meslek odalarının hiçbir yetkisi yok. Buradaki tek yetkili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’dır. Bu yetkiyi kullanarak ceza kesmesini bekliyoruz. Biz bacaların denetlenmesini ve bacalara ceza kesilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“KONTROL PROJESİNİN HAYATA GEÇMESİNİ İSTİYORUZ”

Sevgi, bölgedeki fabrikaların bacalarında bulunan filtrelerin çalışmasını kontrol eden bir projenin de bulunduğunu belirterek; “Bacaların filtrelerinin çalışıp çalışmadığını kontrol etme ile ilgili bir proje var. Bakanlık merkezi sistemde izleyecek, merkezi sistemde bilgi merkezde toplanacak. Bu sistemin tek sorunu var; Bakanlığa giden verilerin kontrol edilmesi ve bakanlığın verdiği bilgilerin kontrol edilmesi. Bu proje yapılırsa online olarak bacalar izlenirse güzel bir şey. Ama hem işletmeden çıkan veri, hem de bakanlıkta bu işletme için çıkan verinin birileri tarafından karşılaştırılması gerekiyor. Güzel bir proje. Bu projenin hayata geçmesini istiyoruz” dedi.

MERT ERİŞKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.