Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

SICAKLIK ARTIYOR KRİZ ÇIKABİLİR

Edirne’de geçtiğimiz hafta artan hava sıcaklıklarına yenisi ekleniyor. Meteoroloji verilerine göre, sıcaklıklar yeniden 40 dereceyi bulacak.

Haber Giriş Tarihi: 30.07.2023 17:31
Haber Güncellenme Tarihi: 30.07.2023 17:31
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
SICAKLIK ARTIYOR KRİZ ÇIKABİLİR

Hava sıcaklıklarının en çok endişelendirdiği kesim ise ayçiçeği üreticisi. Prof. Dr. Yalçın Kaya, verim ve üretimde düşüşün yeni bir krize neden olabileceğini söyledi.

Edirne’de son bir haftada 40 ve üzeri derecelerde seyreden hava sıcaklıklarına, önümüzdeki hafta yenisi ekleniyor. Rekor kıran hava sıcaklıklarının ardından mevsim normallerine dönüş sevindirse de Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Edirne’de dereceler yeniden yükselecek.

Edirne’de bugün hava sıcaklığı 31 derece olarak ölçülse önümüzdeki hafta sonuna doğru sıcaklıklar yaklaşık 40 derece olacak. Verilere göre; kentin hava sıcaklığı 31 Temmuz Pazartesi günü 32, 1 Ağustos Salı günü 32, 2 Ağustos Çarşamba günü 35, 3 Ağustos Perşembe günü 37 ve 4 Ağustos Cuma günü ise 39 derece olacak.

AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİ ENDİŞELİ

Hava sıcaklıklarının en çok etkilediği kesim ise çiftçiler oluyor. Ayçiçeği üreticisi, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle ayçiçeklerinde verim kaybı endişesini yaşadı. Yeni sıcak hava dalga ile birlikte tarladaki ayçiçeğinin yeniden zarar görebileceğini belirten Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı ve Bitki Islahı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, üreticinin durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“60-70 KİLOYA DÜŞEBİLİR”

Kaya, geçtiğimiz hafta yaşanan hava sıcaklıkları nedeniyle ayçiçeğinde zarar meydana geldiğini söyleyerek; “Ayçiçekleri hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde olması nedeniyle zaten yanmıştı. Geçtiğimiz hafta felaket geçirdik. Önümüzdeki hafta da ayçiçekleri yanacak. Mahsulün de, üreticinin de durumu çok kötü. Normal şartlarda ayçiçeğinde 200-250 kilo verim alınıyordu. Ama sıcaklıklarla birlikte verim, çiçeğin durumuna bağlı olarak 60-70 kiloya da düşebilir. 50 kilo verim ise ancak biçerdöver masrafını kurtarır” ifadelerini kullandı.

“ÇOK CİDDİ DÜŞÜŞ OLACAĞI KESİN”

Ayçiçeği üretiminde çeşitli tohumların kullanıldığına belirten Kaya; “Piyasada çeşitli çiçekler var. Bu nedenle hava sıcaklıkları başta olmak üzere ayçiçeğinde verim düşüşünün de birçok sebebi olabiliyor. Ama yaşananlardan sonra çok ciddi düşüş olacağı kesin. Çiftçinin bu yıl durumu çok zor. Allah herkesin yardımcısı olsun” dedi.

“YENİ BİR KRİZ ÇIKABİLİR”

Kaya, ayçiçeğinde yaşanacak verim düşüklüğünün yanı sıra çiftçinin de üretimden vazgeçmesi halinde yaşanacaklara dikkat çekerek; “Çiftçinin yaş ortalaması da artık çok yüksek. Üretim düşer ve çiftçi üretimden vazgeçerse ortaya yeni krizler çıkabilir” sözlerine yer verdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.