Hava Durumu

TMMOB GÜNÜNDE RANT VE TALAN VURGUSU

19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü dolayısıyla, TMMOB Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Kentlerimizi, doğamızı ve yaşam alanlarımızı rant ve talandan koruyoruz” denildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2023 19:58
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2023 19:58
https://batiekspres.com/
TMMOB GÜNÜNDE RANT VE TALAN VURGUSU

19 Eylül 1979 tarihinde Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) çağrısıyla gerçekleştirilen iş bırakma eylemi, maden ocaklarından enerji santrallerine, fabrikalardan şantiyelere, kamu kurumlarından limanlara kadar pek çok işyerinde üretimin durmasını, teknik elemanların yaşadıkları sorunlara dikkat çekilmesini sağlamıştı. O tarihten sonra 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü olarak kutlanıyor.

Dayanışma günü dolayısıyla TMMOB üyeleri Edirne Saraçlar Caddesi’nde bir basın açıklaması düzenledi. Dayanışma gününe, coşkulu kutlamalar yerine, yaşadıkları büyük sorunlarınlar damga vurduğu belirtilen basın açıklamasını, TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Yılmaz Eren okudu. Eren “İçerisinde bulunduğumuz mesleki, ekonomik ve toplumsal koşullar bizlere ‘boşuna mı okuduk’ sorusunu sorduruyor. Sorunlarımız giderek büyüyor. Üzülerek görüyoruz ki, bugün geldiğimiz nokta hem bizler için hem halkımız için daha da zor koşullara davet çıkarıyor İşsizlik, hayat pahalılığı, düşük ücretler, güvencelik, özlük haklan ve örgütlenme sorunları ülkemizde çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının hala en öncelikli sorunları olmaya devam ediyor. Kamusal yatırımların ortadan kalkması, rant hırsının bilim ve tekniğin önüne geçmesi, sermayenin ihtiyaçlarının halkın ihtiyaçlarının önünde tutulması nedeniyle mesleğimiz sistematik olarak değersizleştiriliyor. Bir dönemin en gözdesi olarak görülen mesleklerimiz, bugün diplomalı işsizliğin güvencesi bir geleceğin, açlık ve yoksulluk sinin altında ücretlerle çalışmanın sembolü haline getiriliyor. Hem insanlık hem meslek onurumuzu ayaklar altına alınıyor” dedi.

“BURADAYIZ, MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ”

Kendi sorunları dışında, toplum ve kamuyu ilgilendiren birçok sorunun çözümünde çaba harcadıkları belirtilen açıklamada, “Kentlerimizi, doğamızı ve yaşam alanlarımızı rant ve talandan koruyoruz. Kamu zararı doğuracak, toplumun güvenliği ve sağlığı tehlikeye atan, Meriç ye Tunca nehirleri kıyılarında yapılan doğaya, bilime aykırı projeleri, rant veya çıkar ilişkilerine dayalı yapılaşmalar, park ve ulaşım sorunlar, çevre kirliliklerini engellemeye, düzeltmeye, değiştirmeye çalıyoruz. Afetler ile yıkılmayan, dirençli, sağlıklı, güvenli kentlerin inşa edilmesi için de elimizden geleni yapıyoruz. Biliyoruz ki, bu ülkenin geleceği, aklın, bilimin ve tekniğin ağında özveriyle çalışan mühendis ve mimarlara ihtiyaç duyuyor. Bizim meslek alanımız, toplumun ortak yaşamının üretimini ve devamlılığı sağlamaktadır. Meslek itibarımıza, meslek sorunlarımıza ve çözümüne sıkı sıkı tutunmak demek, ülkemizin ve toplumumuzun ortak geleceğine de tutunmak demektir. Bu dayanışma günümüzde tüm meslektaşlarımıza, emekçi halkımıza bir çağrıda bulunuyoruz; Gelin, haklarımız ve geleceğimiz için mücadelemizi büyütelim. Meslek itibarimizin ayaklar altına alınmasına izin vermeyelim. Bu anlayışla TMMOB’nin bilim ve tekniği esas alan, kamu yararını savunan, eşitlik özgürlük, laik ve demokrasiden yana tavrını korumaya devam ederken, sorunlarımızın çözümü konusunda kamudan ve toplumdan destek bekliyoruz. Ülkemizin ve meslektaşlarımızın dayanışmaya ve birlik içinde olmaya en fazla ihtiyaç duyduğu bu dönemde 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü'nü mücadelemizi büyüterek kutluyoruz” ifadelerine yer verildi.

ŞENER ŞENTÜRK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.