Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ulus Pazarı müşterisinin yüzde 50’si yabancı

Edirne’de Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı’nın esnaf kooperatifi başkanı Barış Atkoşan, alışveriş için pazara gelen yabancı müşterilerin oranına dikkat çekerek; “Yabancılar için şu an itibariyle müşteri potansiyelimizin yüzde 50’si diyebiliriz. Geri kalan yüzde 50 de Edirne ve bölge halkıdır” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2023 17:25
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2023 17:28
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Ulus Pazarı müşterisinin yüzde 50’si yabancı

Edirne’de her Cuma günü kurulan Ulus Pazarı’na başta Bulgaristan olmak üzere çeşitli Balkan ülkelerinden turistler alışveriş amacıyla gelmeye devam ediyor.

Ulus Pazarı, bugün alışveriş yoğunluğuyla dikkat çekerken; kış mevsiminin gelmesiyle birlikte alışverişte mont, bot ve mevsime yönelik ürünlerde satışlar arttı. Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Yüksel Barış Atkoşan, pazardaki yoğunlukla ilgili açıklama yaptı. Atkoşan, alışveriş için Edirne ve çevresinden gelen vatandaşlar ile özellikle Bulgaristan’dan gelen müşterilerin oranını açıkladı.

“KIŞ SEZONU ÜRÜNLERİMİZ TEZGÂHLARIMIZA GELDİ”

Bulgaristan’dan Ulus Pazarı’na alışveriş için gelen müşterilerinin bugün de sabahın erken saatlerinden itibaren yoğunluk oluşturduğunu söyleyen Atkoşan; “Aynı şekilde yoğun bir ilgi göstermeye devam ediyorlar. Biz de elimizden geldiğince ürün çeşitliliğimizi artırmış durumdayız. Kış sezonu ürünlerimiz tezgâhlarımıza geldi. Kendi vatandaşlarımız başta olmak üzere Bulgar müşterilerimize en iyi şekilde hizmet etmeye, ürünleri en uygun fiyatla onlarla buluşturmaya gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“KIŞ ŞARTLARI AĞIRLAŞTIĞINDA YOĞUNLUĞU ETKİLİYOR”

Atkoşan, pazarda alışverişin yoğun olarak devam ettiğini belirterek; “İlgiden son derece memnunuz. Aynı şekilde sürmesini de arzu ediyoruz. Hava şartlarının mevsim normallerinin üzerinde gitmesi, yağışların olmaması buradaki alışverişin hızını ciddi anlamda etkiliyor. Kış şartları ağırlaştığı zamanlarda soğuk hava dalgaları genellikle Balkanlar ve Rusya üzerinden geliyor. Bize gelmeden önce Bulgaristan’a geliyor ve çok daha yoğun bir şekilde geliyor. O kar yağışının yoğun olduğu noktalardan ulaşım aksıyor. Bunlar da mevsimsel şartlar ama genel itibariyle şu anda ilgileri devam ediyor” dedi.

“KIŞA YÖNELİK ÜRÜNLERE İLGİLERİ YOĞUN”

Pazarda en çok satılan ürünleri açıklayan Atkoşan; “Özellikle eşofman, ayakkabı, ev tekstili alıyor. Bunları yanı sıra tüm ürünlere ilgileri var ama mevsimle birlikte montlar, sweatshirtler, botlar ve kışa yönelik spor ayakkabılarına ilgileri oldukça yoğun. Yabancılar için şu an itibariyle müşteri potansiyelimizin yüzde 50’si diyebiliriz. Geri kalan yüzde 50 de Edirne ve bölge halkıdır. Çok iyi bir ilgileri var ve hiç kesilmeden devam ediyor. Böyle olmasını da arzu ediyoruz” sözlerine yer verdi.

“NOEL KUTLAMALARI NEDENİYLE DURAKLAMA DÖNEMİNE GİRECEKTİR”

Atkoşan, pazar esnafının ürün fiyatlarını minimum seviyede tutmaya çalıştığını belirtirken; “Yılbaşına kadar hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz. Ama onların Noel kutlamaları uzun süreceğinden dolayı 1,5 aylık duraklama dönemine girecektir. Ama okulların, üniversitelerin açılması ile birlikte ciddi anlamda öğrencilerin ve ailelerin de pazara ilgisi oluyor. Onların açığını da bizim yerli müşterilerimiz kapatacaktır” diye konuştu.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.