Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Uluslararası Balkan Keman Festivali başladı

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından 22-27 Nisan tarihlerinde ilk kez düzenlenen Uluslararası Balkan Keman Festivali başladı.

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2024 11:42
Haber Güncellenme Tarihi: 22.04.2024 11:48
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Uluslararası Balkan Keman Festivali başladı

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından 22-27 Nisan tarihlerinde ilk kez düzenlenen Uluslararası Balkan Keman Festivali’nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı ve Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer, akademisyenler, sanatçılar ve öğrenciler katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmaları Prof. Zafer ve Prof. Dr. Tabakoğlu tarafından gerçekleştirildi. Törende Trakya Üniversitesi tanıtım videosu da gösterilirken; Trakya Ensemble da konser verdi.

“KEMANIN BÜYÜLÜ SESİNİ DİNLEME FIRSATI BULACAĞIZ”

Prof. Zafer, açılış konuşmasında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın kurulduğu ilk günden bugüne Balkanlar’daki zengin kültürel miras ve sanat anlayışının bilincinde hizmet verdiğini belirterek; “Bu kurumda yetişmiş bir sanatçı olarak meşaleyi taşıma sorumluluğunu üstlenmiş bulunmaktayım. Okulumuzda eğitime devam eden genç meslektaşlarımıza yaratmaya çalıştığımız olanaklar kapsamında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı dünya standartlarında bir kurum olması hayaliyle çalışmalarımızın düzeyini her geçen gün yükseltmek için mücadele etmekteyiz. Bu hayallerimize bir adım daha yaklaşmak üzere düzenlemiş olduğumuz bu festival kapsamında Balkanlar’ın eşsiz mirasını gelecek nesillere aktarmak için önemli bir adım atmış bulunmaktayız. Festival boyunca kemanın büyülü sesini Balkanlar ve Avrupa’dan gelen sanatçılar eşliğinde dinleme fırsatı bulacağımız gibi öğrencilerimiz de hafta boyunca üstatlarımızla bire bir dersler yaparak enstrüman becerilerini pekiştireceklerdir” ifadelerini kullandı.

“İSPANYA VE BULGARİSTAN’DAN MİSAFİRLERİMİZ VAR”

Zafer’in ardından törende konuşan Rektör Tabakoğlu da Devlet Konservatuvarı’nı çok önemsediklerini belirterek; “Bugün de birbirinden güçlü uluslararası keman sanatçılarının eşliğinde bir masterclass gerçekleşiyor. İspanya’dan 2 değerli misafirimiz var. Bulgaristan’dan misafirimiz var. Pek çok kıymetli hocamız buradalar. Çok keyifli geçeceğini biliyorum. Kemanın kendine ait ayrıca bir dili olduğunu söyleyebilirim. Sanki konuşan bir enstrüman. Keyifli bir program olmasını diliyorum” dedi. Festival, masterclass programı ile devam etti.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.