Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Uluslararası Balkan Sempozyumu düzenlenecek

Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu, Trakya Üniversitesi iş birliği ile içinde birçok etkinliğin yer aldığı 1. Uluslararası Balkan Sempozyumu düzenleneceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 10:33
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 10:34
Kaynak: Haber Merkezi
Uluslararası Balkan Sempozyumu düzenlenecek

Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu, Balkan coğrafyasının zengin bilim, sanat, ekonomi ve kültür mirasını kalıcı dostluk ve iş birliği kapsamında dünden bugüne taşımak, bugünden de yarına aktarmak amacıyla 7-8 Mart 2024 tarihinde Trakya Üniversitesi iş birliği ile içinde birçok etkinliğin yer aldığı 1. Uluslararası Balkan Sempozyumu düzenleneceğini açıkladı.

Edirne Valiliği’nden sempozyum ile ilgili yapılan açıklamada; “Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşmacı olarak katılacağı sempozyuma, ülkemiz akademisyenleri yanı sıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’dan akademisyenler katılacak, Balkanlar edebiyattan tarihe, musikiden mimariye, ekonomiden kültüre, sanattan spora olmak üzere birçok yönüyle ele alınıp tartışılacaktır.

Sempozyum onur konuğu olarak Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Kosova eski Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ile Kuzey Makedonya eski Başbakanı Vlado Buchkovski teşrif edeceklerdir.

Sempozyum kapsamında, Balkan ressamlarının ve Trakya Üniversitesi akademisyenlerinin katılacağı “Balkan Ressamlarının Fırçalarından Edirne” isimli çalıştay düzenleniyor. 01 Mart 2024 tarihinde başlayacak olan çalıştay sonunda ortaya çıkan eserler, 7 Mart 2024 günü saat 09.30’da Balkan Kongre Merkezi Fuaye Salonu’nda açılacak sergi ile sanatseverlerle buluşacaktır. Fuaye salonunda ayrıca, şehrimizin geleneksel el sanatları (Aynalı Süpürge, Sepet Örücülüğü, Edirnekâri, Hüsn-i Hat, Mis Meyve Sabunu) stantları açılacaktır.

Aynı gün, saat 20.00’de, Balkan Kongre Merkezi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğu tarafından “Altay’dan Tuna’ya” konseri gerçekleştirilecektir. 1.Uluslararası Balkan Sempozyumu ve etkinliklerine tüm halkımız davetlidir” sözlerine yer verildi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.