Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ün: “AKP’nin Eğitimde Rotası Afganistan’dır”

CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün TBMM’de görüşülen Öğretmenlik Meslek Kanunu ile AKP’nin çoktan öldürdüğü Milli Eğitimin tabutuna bir çivi daha çakmak istediğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 10:21
Kaynak: Haber Merkezi
Ün: “AKP’nin Eğitimde Rotası Afganistan’dır”

Milli eğitimi çökerten AKP’nin yandaşlarına kadro açmak, muhalif kesimleri susturup baskı altına almak için yeni bir adım attığını ifade eden Ün, susmak bir yana laik, parasız, çağdaş bir eğitim için bedeli ne olursa olsun mücadele edeceklerini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Ediz Ün açıklamasını şöyle sürdürdü: “AKP geldiği günden bu yana milli eğitimi çökertti. Daha geçtiğimiz aylarda eğitimi gericileştirmek için müfredatta bir değişiklik yapmışlardı. Şimdide Öğretmenlik Meslek Kanunu diye bir ucube teklifi Meclise getirdiler.

Azıcık aklı, insafı olan herkes görüyor ki bu kanunla öğretmenlik mesleğini biraz daha değersizleştirmeye çalışıyorlar.  Getirdikleri teklif öğretmenlerin ekonomik, sosyal ve kültürel haklarını gasp edilmekte, iş güvenceleri ortadan kaldırılırken kariyer basamakları ile mesleki dayanışmayı bozulmaktadır.

Sözde yetersiz görünen öğretmenler meslek içi eğitime alınacak. Eğer liyakate bakılacaksa önce başta Milli Eğitim Bakanı olmak üzere orada hiçbir bürokratın kalmaması gerekir. Öğretmenlerin güvencelerini elinden alıp, aba altından sopa gösteren bu teklif öldürdükleri milli eğitimin tabutuna yeni bir çivi çakmaktan başka bir şey değildir.

 Öğretmenleri güvencesiz çalışmaya mahkûm edilmek istiyorlar. Karma eğitime karşı çıkılması, ÇEDES uygulamaları, dinî referansları esas alan ders müfredatlarının hazırlanması, mülakatın uygulanması, en sonunda ÖMK ile kurulacak Milli Eğitim Akademilerin'de iktidarın öğretmeninin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Biz laik, çağdaş, bilimsel eğitimden yanayız. Türkiye’yi aydınlığa çıkaracak yol böyle bir eğitim sisteminden geçer. AKP cemaatlere, tarikatlara, gericiliğe giden bir eğitim sistemini arzuluyor. Örnek aldıkları yer Afganistan’dır. Anlaşılan Afgan şeyhlerinin dizlerinin önünde çökmekten hiç vazgeçmemişler.

Bizim cumhuriyet devrimlerimizin temeli çağdaş eğitimdir. Cumhuriyet köy çocuklarına eşit parasız laik ve bilimsel eğitim olanağı sunmuş, dünyanın en iyi üniversitelerinde gurur duyduğumuz bilim adamları olmalarını sağlamıştır. Cumhuriyetin yetiştirdiği bu insanlar ülkelerine hizmet etmiştir. Asıl hedef cumhuriyet değerlerimizdir.

Getirilen bu kanun teklifini tamamen ret ediyoruz. AKP’yle birlikte çöpe atacak, yeniden çocuklarımızın geleceği için çağdaş bir eğitim modeline geçeceğiz.”

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.