Hava Durumu

ÜNİVERSİTEDE DİLLERE DESTAN AŞK

Anavatan Türkiye hasretiyle büyümüş Kuzey Makedonyalı ve Kosovalı iki genç, yüksek öğrenim için geldikleri Edirne’de Trakya Üniversitesi’nde tanıştılar, evlendiler. Mutlu çift yüksek lisans yaptı, bir yıl sonra ise doktor unvanı alacaklar.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2023 10:48
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2023 10:48
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
ÜNİVERSİTEDE DİLLERE DESTAN AŞK

Kosovalı Davut Kazaz ile Kuzey Makedonya Adjera Alitoska Kazaz’ın yolları 2013 yılında üniversite eğitimi görmek için geldikleri Trakya Üniversitesinde kesişti. O tarihe kadar Türkçe eğitim görmeyen ve bulunduğu bölgede o zaman Türkçe eğitimin olmamasından dolayı az Türkçe bilen Adjera’ya Kosova’da Türkçe eğitim gören Davut, kayıt işlemleri için yardımcı olur ve böylelikle tanışırlar. İkisinde de çocukluktan beri hayali olan Anavatan’a gelmenin mutluluğu vardır.

BABASININ HAYALİ GERÇEKLEŞTİ

Ailelerinde Anavatan Türkiye sevgisiyle büyümüş olan gençlerden Adjera’nın babasının hayatı, Kuzey Makedonya’da yaşayan Türk çocukların Türkçe eğitim görmeleri için mücadeleyle geçer. O zamanları anlatan Adjera, “Sonunda babam bu mücadelesini kazandı. Ben yetişemedim ama iki kardeşim Türkçe eğitim gördü. Babamın hayali bizlerin Türkiye’de üniversite okumamızdı. Babam vefat etmeden önce bizlerin burada okuduğunu gördü” dedi.

AİLELER MEZUNİYET TÖRENİNDE TANIŞTI

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde eğitim gören Adjera ve Davut’un not ortalamaları yükselmeye başlar ve Adjera bölüm üçüncüsü olarak mezun olur. Mezuniyet töreninde ailelerini tanıştıran gençler ailelerinin de onayını alarak nişanlanırlar. O günü anlatan Davut; “Mezuniyet törenimize ailemi çağırmıştım. Annem ‘gelinimizi göreceğiz’ diyerek heyecanlanmıştı. Adjera’nın ailesi de onaylamıştı. Fakat babasının yüksek lisans yapmamız şartı vardı. Pandemi döneminde kaybettiğimiz babasının isteğini yerine getirdik, yüksek lisansı bitirdiğimizi gördü. 2019 yılının Temmuz ayında yüksek lisansımızı bitirdik. Aynı yılın Eylül ayında nişanlandık. Ekim ayında ise doktoraya başladık. 2021 yılında evlendik ve şimdi bir yıl sonra doktora tezimizi teslim edip doktor unvanı alacağız. Trakya Üniversitesi’ni sadece tanıtarak değil aynı zamanda akademik anlamda da kaliteli işlere imza atıp en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz. Trakya Üniversitesi’nin ve Edirne’nin imkanları çok fazla. Burası bizim evimiz oldu. Burada olmaktan çok mutluyuz” diye konuştu.

“ANAVATANDA MUTLUYUZ”

Pandemi dönemi sonrası Kapıkule’den Edirne’ye giriş yaptıktan sonra Türk bayrağını gördüğünde içine huzur doğduğunu ve burada kendini evinde hissettiğini söyleyen Adjera, “Birimiz Kosova’dan diğerimiz Kuzey Makedonya’dan geldik ama Anavatanda, Edirne’de, Trakya Üniversitesi çatısında birleştik. Trakya Üniversitesi bizim yuvamızın oluşmasına köprü olmuş oldu. Bundan çok mutluyuz. Geçtiğimiz günlerde pazarda bizi tanıyan esnaf ‘nerelerdesiniz siz, uzun zamandır sizi göremiyorum’ dedi. Bu beni çok mutlu etti. Balkanlarda üniversite tanıtımları oluyor, yaşadıklarımızı, burada eğitim görmememizin faydalarını orada anlatıyorum. Çevremizdeki gençler, yakınlarımız bizi örnek alıp burada okumak istiyorlar. Onlara burada okumanın faydalarını anlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.