Hava Durumu

ÜNİVERSİTELİYE TERÖR VE İŞSİZLİK KONFERANSI

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Dr. Öğr. Üyesi Kürşat Hacıtahiroğlu, Terör ve İşsizlik hakkında konferans verdi.

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2023 18:11
Haber Güncellenme Tarihi: 07.11.2023 18:16
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
ÜNİVERSİTELİYE TERÖR VE İŞSİZLİK KONFERANSI

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda Dr. Öğr. Üyesi Kürşat Hacıtahiroğlu, Terör ve İşsizlik hakkında konferans verdi. Konferansa Trakya Üniversitesi akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

“TERÖRİZM SADECE GÜVENLİK SORUNU DEĞİL”

Terörizmin sadece güvenlik sorunu olmadığına değinen Yıldız “Günümüz modern terörizminin temeline baktığımızda haşhaşileri görüyoruz. Batıni tarikatının lideri Hasan Sabbah, şiddeti siyasi bir araç olarak kullanmış, din motifli siyasallaşmayı tamamen örgütleyen kişi olarak ortaya çıkmaktadır. Terörizm kelimesine baktığımızda Latince’de korku, dehşet, sindirme, yıldırma anlamlarıyla eşdeğer anlamlarıyla karşımıza çıkmıştır. Ülkede genellikle terörizm sadece güvenlik sorunuymuş gibi geliyor. Güvenlik sorunu ama sadece güvenlikle alakalı bir konu değil. Eğitimle, ekonomi ve sayacağımız pek çok konu ile ilgisi var. Eğitimle alakalı baktığımızda üniversitelerimizde bu konu ile alakalı ciddi sempozyumlar yapılmamaktadır. Bu konu ile alakalı ciddi kafa yoran akademisyenler olmadığını görüyoruz. Terörizm sadece güvenlik sorunu değil. Terörizmin ekonomiye verdiği zararlar toplumumuzun tamamen iliklerine kadar hissedilmesine sebebiyet vermiştir. Bugün gelir dağılım adaletsizliğinin bu kadar yüksek olmasında terörizmin hiç mi etkisi yok? Elbette var” dedi.

“TERÖRÜN UZUN SÜRE KALMASININ NEDENİ DEVLET OLMAK”

Türkiye’de terörizmin neden uzun süre kaldığına değinen Yıldız “Türkiye’de terörün bu kadar uzun süre ülke gündeminde durmasının sebeplerinden birisi, devlet gibi davrandığımız için. Bugün biz ne yaptık? Sınırlarımızın ötesinde 3 tane harekât gerçekleştirdik. En fazla gösterdiğimiz hassasiyet neydi? Sivil insanlara en ufak burnunun bile kanamamasıydı. Belki bir gün içerisinde yapacağımız ve sonuçlandıracağımız hareketi aylara bölmüşüzdür ama en ufak alakası olmayan değil insan, hayvana bile zarar görmesini istememişizdir. İşte terörizm ile devlet arasında en önemli fark budur” ifadelerine yer verdi.

“GAP PROJESİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E AİTTİR”

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) terör örgütleri tarafından sürekli engellendiğine değinen Yıldız “GAP Projesi her ne kadar Turgut Özal ile anılıyor olsa da doğru değil. Keban Barajı ve Fırat Nehir’inin sularının değerlendirilmesinin ilk fikri Mustafa Kemal Atatürk’e aittir. GAP Projesi olarak adlandırdığımız proje 2005 yılında tamamlanması GAP eylem planında yer almaktadır. Fakat terör örgütünün zaman zaman eylemleri ile çalışmalar engellenmiştir. Netice itibariyle şu anda bile GAP Projesi bitmiş değil. GAP Projesi’nin o dönemki işsizlik reklamlarına baktığımızda Türkiye’de 2 milyon işsiz vardı. GAP tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde 3.8 milyon insan istihdam edecekti. Yani 1.8 milyon insan belki dışarıdan talep edecektik ama bu oluşturulamadı. PKK ve diğer örgütlerle ilgili proje çok pahalı bir iştir. Savunma açısından bakıldığında İngiltere en az 2-3 kat, Fransa aynı şekilde, Yunanistan 25 kat savunmaya daha fazla gider ayırmış. Böylesi durumlarda istihdama ayıracağın konular, üretime ayıracağın faydalar savunma amaçlı gidince doğal olarak işsizliğe dolaylı yoldan etkisi oluyor” diye konuştu.

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.