Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

USTASINDAN YEMEK TAVSİYELERİ

Edirne’de uzun yıllar vatandaşlara hizmet veren lokanta sahibi usta Sadık Ay esnaf lokantası hakkında bilinmeyenler hakkında bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2023 15:55
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2023 15:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
USTASINDAN YEMEK TAVSİYELERİ

Edirne’de uzun yıllardır esnaflık yapan Sadık Ay 1974 yılından bu yana Edirne’de vatandaşlara hizmet veriyor. Hergün birbirinden güzel yemekleri lokantasında vatandaşlarla buluşturan Sadık Ay Haftanın 5 günü Alipaşa Çarşısı’nın arkasında bulunan esnaf lokantasında vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor.

“MUTFAKTAN DIŞARI ÇIKMADIM”

İşe ilk olarak 1969 yılında İstanbul’da başladığını birdaha dışarıya çıkmadığını belirten Ay “1969 yılında İstanbul Beşiktaş’da bu işe bulaşık yıkayarak başladım ve mutfaktan bir daha hiç dışarıya çıkmadım. İstanbul’un ünlü restorantlarında kendimi geliştirdim. Edirne’ye 1974 yılında usta olarak geldim. O zamandan bu zamana sabah 6’da mesaimize başlıyoruz. Başka bir şey daha söylemek istiyorum; burada 1997 yılından itibaren oğlum Sezer Ay ile birlikte çalışıyoruz. Kendisi bana yardımcı oluyor” dedi.   

EN ÇOK HANGİ YEMEKLER?

Vatandaşın en fazla tükettiği yemekler hakkında bilgi veren Ay “Çorba, sulu yemek ve döner çeşitlerimizi vatandaşlarımıza sunuyoruz. Vatandaşlarımız özellikle yaprak dönerimizi, ciğer sarmamızı ve irmik helvamızı çok seviyor. Hafta içi çok yoğun çalıştığımızdan dolayı hafta sonları dükkanımızı kapatıyoruz” ifadelerini kullandı.

GENÇLERE TAVSİYE

Geçlere bu sektörde her zaman iş olduğunu eğer işini severek yaparsan daha da ilerleye bileceğini belirten Ay şunları söyledi: “Diğer mesleklerde olduğu gibi bu meslekte usta yetişmiyor. Dünyanın her yerinde geçerli olan mesleğimizi gençlere tavsiye ediyorum. Neden tavsiye edeceğime gelecek olursak; burada doğal yemekler yapıyoruz, şu anda dünyada çok fazla fastfood tüketimi mevcut. Vatandaşlar artık daha doğal, daha sağlıklı yemekler tercih etmeye başladı. Bu dünya ortadan kalkana kadar bizim mesleğimiz geçerli. Gençlere tavsiye ediyorum gariban mesleği, açlık diye birşey yok, parasızlık diye birşey yok, bizim meslek öyle bir meslek. Ama severek yapmaları, aşık olmaları gerekiyor bu mesleğe. Başka hayatı olmayacak, cenaze olur zamanında gidemezsin. Hastanede işin olur zamanında gidemezsin. Bu meslek çok sorumluluk isteyen bir meslek, sonuçta gıda ile uğraşıyoruz. Mesleği temelinden öğreneceksin. Bulaşığını, temizliği öğreneceksin, ilk başta temizliği öğrenmen gerekiyor. Tabak nasıl yıkanır, tencere nasıl yıkanır, nasıl olması gerekiyor? Hepsini bilmen gerekli. Düzen şart bunlar olmadığı zaman olmaz. İşine güveneceksin işini iyi yapacaksın, insanlık bunu gerektiriyor. Alman malı gördüğün zaman bakmadan alıyorsun. Çünkü kaliteli üretim yapıyorlar. Bizlerin de böyle çalışması gerekiyor. Almanlar gibi doğru olmamız lazım. Bizim mesleğimizde yemediğini yedirmeyeceksin. Ancak o zaman yaradan tarafından korunursun himaye altına alınırsın, o doğru yapıyor, benim istediğim gibi iş  yapıyor dediği zaman aç kalmazsın.”

HÜSEYİN AĞIRSEVEN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.