Hava Durumu

UZEL; “ÇİFTÇİ MISIR FİYATINDAN MUTSUZ”

-Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel, mısır üreten çiftçinin alım fiyatından mutsuz olduğunu söyleyerek; “Çiftçimiz mağdur edilmemelidir” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.09.2023 10:33
Haber Güncellenme Tarihi: 03.09.2023 10:33
https://batiekspres.com/
UZEL; “ÇİFTÇİ MISIR FİYATINDAN MUTSUZ”

Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), 2022 yılında ton başına 5 bin 700 TL olan mısır alım fiyatını bu yıl 6 bin TL olarak açıklamasının ardından çiftçinin durumu ile ilgili açıklama yaptı.

‘batiekspres.com’a konuşan Uzel, tarımdaki üretim maliyetlerine dikkat çekerek, çiftçinin üretme devam etmesi için yapılması gerekenleri anlattı. Çiftçinin, açıklanan mısır alım fiyatları ile ilgili düşüncelerine de yer veren Uzel, tarımsal üretimin önemini vurguladı.

“ÇİFTÇİMİZ FİYATLARDAN MUTSUZ”

Çiftçinin üretmek istediğini söyleyen Uzel; “Ancak maliyetler çiftçimizin sırtında kambur olup bir türlü çiftçimizin rahatlamasına, üretmesine imkân vermiyor. Mısır yetiştiren çiftçimiz, açıklanan fiyatlardan oldukça mutsuz. Çiftçimiz desteklenmelidir. Mısır üretimi yapan çiftçimiz mağdur edilmemelidir” ifadelerini kullandı.

“YÜKSEK FAİZLERLE BORÇLANIYORLAR”

Uzel, çiftçinin ürettiği üründen para kazanamaz hale geldiğini belirterek; “Çiftçimiz daha şimdiden önümüzdeki ekim dönemini düşünüyor. Çiftçimiz yüksek faizlerle borçlanıyor. Bu da ciddi manada bir maliyet getiriyor. Çiftçilerimiz para kazanırsa borçlanmayı çok büyük bir sorun arz etmez. Para kazanamadığı noktada aşırı borçlanması, çiftçimizin en büyük sorunudur. Çiftçimiz olmazsa tarım olmaz. Üretmek için, ülkemiz için çiftçimizin desteklenmesi gerekmektedir” diye konuştu.

ERGİN SÖZER

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.