Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yaptım oldu diyerek kazanamayız”

CHP Havsa Belediye Başkan Adayı Hüseyin Özden, Havsa Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı’nın şehir dışına yapılmasını eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2024 13:52
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2024 13:55
Kaynak: MERT ERİŞKİN
“Yaptım oldu diyerek kazanamayız”

Özden, “Seçim yatırımı olarak, yaptım oldu diyerek kazanamayız. Paydaşlarla görüşerek, ekonomik projelerle, kısıtlı belediye ve kamu kaynaklarını, ihtiyacı karışlayacak şekilde yapmak yerine, ranta dayalı projelere dönüştürmek israftır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Havsa Belediye Başkan Adayı Hüseyin Özden, Havsa Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı’nın şehir içerisinden şehrin dışına taşınması hakkında konuştu.

Özden, hayvan pazarının şu anki konumunun gayet iyi olduğunu, mevcut yerin modernize edilerek korunması gerektiğini savundu. Özden, hayvan pazarının 5 defa ihaleye çıktığını ancak kimsenin ihaleye girmediğini söyledi. Özden, ihalenin maliyeti ve Havsa Belediyesi ve Edirne İl Özel İdaresi’ne maliyetinin ne olduğunu sordu.

“RANTA DAYALI PROJELERE DÖNÜŞTÜRMEK İSRAFTIR”

Özden, “Canlı hayvan pazarının şehir dışına yapılması ilçe ekonomisini olumsuz etkiler. Şu anda ki Mevcut canlı hayvan pazarı ihtiyacı karşılamakta ve eksikleri giderildikten sonra, bölgemize hizmet edecek kapasitededir. Padokların (hayvanların gezdirildiği yer) onarımı, işyerlerinin modernize edilmesi, giriş-çıkış saatleri düzenlenerek, üstünün kapatılması gerekmektedir. Mevcut hayvan pazarına ulaşım çok rahattır. Köyden gelen vatandaşlarımız, terminalden yürüyüş mesafesinde ulaşabilmektedir. Komşu il, ilçe ve köylerden gelenler, rahat bir şekilde canlı hayvan piyasasını takip etmekte ve satış yapabilmektedir. Mevcut hayvan pazarının güney tarafında sanayi dükkanları, batı tarafında Havsa Deresi’nde bu alanı çevrelemiş, şehre ve konut alanlarına ve çevreye herhangi bir zararı yoktur. Erken saatte başlayıp, aralıklarla dağılmalar yaşandığı için ilçemizde herhangi bir trafik sorunu yaşanmamaktadır. Esnafımıza ve belediyemize ekonomik açıdan büyük katkı sağlamaktadır. 2023 yılında yapılan belediye meclis toplantılarında, hayvan pazarının yerinde üstünü kapatılarak, modernize etmek gerektiğini defalarca söyledik. Kimsenin ortak fikri alınmadan, şehir dışına çıkarılması, ulaşımı zorlaştıracak ve ilçemiz ekonomisini olumsuz etkileyecektir. Zaman içerisinde hayvan pazarına olan talep azalacaktır. Kaldı ki, yeni canlı hayvan pazarı yapım ihalesi bundan önce 5 kez ihaleye çıkarılmış fakat giren olmamıştır. Kaça ihale edilmiştir? Belediyeye ve Edirne İl Özel İdaresi’ne maliyeti nedir? Seçim yatırımı olarak, ‘yaptım oldu’ diyerek kazanamayız. Paydaşlarla görüşerek ekonomik projelerle, kısıtlı belediye ve kamu kaynaklarını, ihtiyacı karışlayacak şekilde yapmak yerine, ranta dayalı projelere dönüştürmek israftır. Esnafımız, vatandaşlarımız, üreticilerimiz ve kamuoyu endişe içerisindedir” şeklinde konuştu.

MERT ERİŞKİN

Kaynak: MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.