Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yayla Sahiline Dalgakıran Projesi

Keşan’ın Yayla köyü sahilinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü tarafından planlanan Keşan Yayla Sahil Tahkimatı (Dalgakıran) Projesi için ÇED süreci başlatıldı. Projede 9 adet 90 metre uzunluğunda 2160,4 m2 alan büyüklüğünde dalgakıran, 97.057,65 m3’lük saha dolgusu, 124,61 metre uzunluğunda ulaşım yolu imalatı yapılması planlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 17:09
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Yayla Sahiline Dalgakıran Projesi

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Yayla köyü mevkiinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yapımı planlanan Keşan Yayla Sahil Tahkimatı (Dalgakıran) Projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda, proje ile ilgili Edirne Valiliği’ne sunulan proje tanıtım dosyasının incelendiği ve ÇED sürecinin başlatıldığı açıklandı. Duyuruda, projenin tanıtım dosyasına da yer verildi.

9 ADET 90 METRE UZUNLUĞUNDA DALGAKIRAN PLANLANIYOR

Projenin tanıtım dosyasına göre; projesi kapsamında 9 adet 90 metre uzunluğunda 2160,4 m2 alan büyüklüğünde dalgakıran, 97.057,65 m3’lük saha dolgusu, 124,61 metre uzunluğunda ulaşım yolu imalatı yapılması planlanıyor. Yayla Köyü’nün deniz tarafında, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanı kapsayan projede dolgu çalışmalarının yaklaşık 1 yılda tamamlanması planlanıyor. Proje alanına en yakın yerleşim birimi olarak kuzey yönünde yaklaşık 50 metre mesafedeki Yayla Köyü’ne ait evler bulunuyor. Proje alanının batı yönünde ise Yayla Balıkçı Barınağı ve Yayla limanı yer alıyor.

30 TONLUK KAMYONLAR GÜNDE YAKLAŞIK 26 SEFER YAPACAK

Projenin çalışmaları sırasında 242.644,125 ton dolgu malzemesi kullanılacağı belirtilen dosyada, dolgu malzemelerinin ruhsatlı ve ÇED izinleri mevcut bulunan ocaklardan kamyonlar vasıtası ile sahaya getirileceği ve ekskavatör yardımıyla denize dökülerek dolgu işleminin yapılacağı ifade edildi. Proje alanının, Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100000 ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planı’nda deniz yüzeyinde kaldığı belirtilen dosyada, proje sahasına dolgu malzemesinin taşınması sırasında, gidiş-geliş yaklaşık 250 metre uzunluğundaki yolun kullanılacağı ve malzemenin taşınması için 30 ton taşıma kapasiteli kamyonlarla günde yaklaşık 26 sefer yapılacağına yer verildi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.