Hava Durumu

YETİŞTİRİCİYE YEM BİTKİSİ TOHUM DESTEĞİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi et ve süt üreticisine yem bitkisi tohum desteği yapacak. Tohum desteği en fazla 10 dekar için verilecek. Şimdiye kadar 9 üretici birliği Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’yle protokol imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2023 13:52
Haber Güncellenme Tarihi: 05.09.2023 13:52
https://batiekspres.com/
YETİŞTİRİCİYE YEM BİTKİSİ TOHUM DESTEĞİ

Tarımsal alanda hayata geçirdiği projeler ile üreticilerin her zaman yanında olmayı hedefleyen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, son zamanlarda aşırı artan maliyetler ile zor durumda kalan et ve süt üreticilerine destek olmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, süt üretimi yapan yetiştiricilere Karma Yem Projesi ile süt yemi desteği yapacak.

Mera İyileştirme ve Yönetimi projesi ile meralardaki ot verimini arttırmak için yaptığı çalışmaların yanında, süt üretimi yapan yetiştiricilere Karma Yem Projesi ile süt yemi desteği sağlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar toplamda 3 bin 649 çiftçiye toplam 353 bin 13 kg yem bitkisi tohumu dağıtımı yaptı. 2015 yılından beri uygulanmakta olan proje ile hayvan sahiplerinin kendi yemini kendi üretmelerini teşvik edilerek Macar fiği ve yem bezelyesi tohumu dağıtımı yapılacak.

Bu yıl kapsamı genişletilen projeye; Tekirdağ İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile birlikte Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, S. S. Tekirdağ Bölgesi Tarım Kooperatifler Birliğinin yanı sıra 7 ilçede faaliyet gösteren 6 ilçe Süt Üreticileri Birliği ile protokol imzalandı. Proje kapsamında birliklere üye hayvan yetiştiricilerine teşvik amaçlı yem bitkisi tohumu dağıtımının yapılmasını planlandı. Bu doğrultuda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile; 

•         S.S. Tekirdağ Bölgesi Tarım Kooperatifler Birliği

•         Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği

•         Tekirdağ İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği

•         Çerkezköy-Kapaklı Süt Üreticileri Birliği

•         Hayrabolu Süt Üreticileri Birliği

•         Malkara Süt Üreticileri Birliği

•         Saray Süt Üreticileri Birliği

•         Muratlı Süt Üreticileri Birliği

•         Süleymanpaşa Süt Üreticileri Birliği arasında protokol imzalandı.

Yetiştiricilerin üyesi oldukları birliklerden başvuru yapabileceği projeden faydalanabilmeleri için; Birlik üyesi olması, Hayvan sahibi olması ve bunu belgelemesi, Tohum ekecek tarlası olduğunu belgelemesi (Tapu, ÇKS, Kira Sözleşmesi), Birlik ve Kooperatiflerden sadece birine başvuru yapılması, (İki ayrı yere yapılan başvurular kabul edilmeyecektir), yetiştirici tohumu başvuru sırasında tohumu ekeceğini belirttiği (tapu, ÇKS veya kira sözleşmesi) tarlaya ekmesi gerekmektedir.

Proje ile başvuru yapan kişi sadece bir çeşit tohumdan faydalanabilecek ve bir kişiye en fazla 10 dekar için tohum verilecek. Dekara 10 kg olmak üzere maksimum 100 kg tohum desteği sağlanabilecek. Projeden faydalanmak isteyen üreticilerin 11 Eylül 2023 Pazartesi gününe kadar üyesi olduğu birliğe başvuru yapmaları gerekiyor.

HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.