Hava Durumu

YILIN AHİSİ BULUT’A ŞET KUŞATILDI

Edirne’de Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında 36’ıncı Ahilik Haftası Kutlama tören düzenlendi. Törende yılın Ahisi seçilen Erdoğan Bulut’a şet kuşatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2023 16:58
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 16:58
https://batiekspres.com/
YILIN AHİSİ BULUT’A ŞET KUŞATILDI

Edirne’de 25 Kasım Stadyumu önünde Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Saraçlar Caddesi’nden Atatürk Anıtına kadar esnaf selamlayarak yürüyüş yapıldı. Ardından Atatürk Anıtı önüne gelen heyet saygı duruşu ve İstiklal marşı okudu.

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz Atatürk Anıtına çelenk bıraktı. Programa Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri, CHP İl Başkanı Samet Kahraman, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Başkanı Belgin İba, AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Engin Makak, Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, ilçe Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanları, kurum amirleri ve temsilcileri katıldı.

“GELENEKSEL MESLEK TEMSİLCİLERİ BİLE KALMAMIŞ”

Edirne’de birçok meslek dalının unutulduğuna değinen Edirne Valisi Yunus Sezer “Birçok meslek dalımız unutulmuş ve kaybolmuş. Edirne'ye özgü geleneksel mesleklerimiz de vardı bunların son temsilcileri bile kalmamış. Medeniyetlerin kurulması kolay değildir. Bizler de mirasçıları olarak bunlara sahip çıkmamız çok önemli. 36. yılını kutladığımız Ahilik Haftası'nın tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“YILIN AHİSİNİ KUTLUYORUM”

Yılın Ahisini kutladığını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Bugün Edirne’mizde yılın ahisi seçilen çok değerli ustamız, kalfamız, çırağımız hepinizi saygıyla selamlıyorum. Ahi Evranla başlayan Anadolu esnaf Anadolu Yonca teşkilatı bugünde büyük Türk Milletinin o has özelliklerinden, geleneklerinden birisi olarak devam etmekte. 36 yıldır ülkemizde yeniden canlandırılan ahilik geleneği usta çırak ilişkisine birbirine el vermenin birbirinden el almanın en önemli özelliklerinden birisi. Hangi sanat, hangi zanaat hangi meslek olursa olsun sadece okulda verilen akademik bilgiyle öğrenilmesi mümkün değil. Türk milletinin bariz en belirgin özelliklerinden birisi olan ustanın yanında yetişme, ustadan el alma ve geleneği devam ettirerek ardından gelecek çırağına kalfana bu mesleği devretme, bizim güzel ve geleceğe taşınacak en iyi örneklerimizden özelliklerimizden birisi. Bugün Ahi Evran’dan süre gelen geleneğin şehrimizdeki temsilcilerini selamlıyorum. Yılın ahisini kutluyor onun o kıymetli 62 yıllık mesleğe emeğini vererek ter akıtarak mesleğine verdiği emeği kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

“ESNAFLAR EKONOMİNİN YAPITAŞI”

Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir diyen EDESOB Başkanı Kemal Cingöz “36. Ahilik Haftası kutlamaları hayırlara vesile olsun. Ortaya çıkışının 852 yılında UNESCO tarafından anma ve kutlama etkinlikleri kapsamında alınan ve bu yıl 36’sı düzenlenen Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında ilimizde düzenlenen kutlama etkinlikleri kapsamında şet kuşanma törenine hoş geldiniz. Ahilik sanat, ticaret ve mesleği olan kişilik ahlak ve doğruluğun iç içe girmişliğinin alaşımıdır. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir bununla birlikte olgun, ahlaklı, merhametli, iyilik sever ve her işin de her davranışında dürüst ve güvenilir kişidir. Günümüzde ahiliğin devamı olarak Esnaf Sanatkâr Teşkilatları görünmektedir. Esnaflar ve Sanatkarların üye oldukları ve Meslek Odaları Birlikler Federasyonlar Modern Türkiye’nin ahilik teşkilatları olarak görülebilir. Ekonominin en önemli yapı taşları olan Esnaf Sanatkarların tarih boyunca çok önemli etkileri olmuş sadece iktisadi anlamda değil toplumun her bölümünde kesiminde etkindirler. Değerli katılımcılar Ahi Evranı Veli şöyle buyurmuştur; Sabır ve ahlak ile bize gelen, bizdendir. Dürüstçe çalışıp bizi geçen de bizdendi. Ahi Evranı Velinin devamı olan Esnaf ve Sanatkar Teşkilatı onun söylediklerini yerine getirmekle mükelleftir. Şöyle demiştir; eline, diline, beline sahip o, yalan söyleme, büyüklerini say, küçüklerini sev dürüstçe çalışarak başarıya ulaş. Bunları bugün yürüten yaşatan esnaf arkadaşların ahilik haftasını kutluyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yılın ahisi kendisini terzilik mesleğine adamış 62 yıldır mesleğinde duayen Erdoğan Bulut’a Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve EDESOB Başkanı Kemal Cingöz tarafından şet kuşatılarak plaket ve Ahi Evran tablosu hediye edildi. İlin kalfası Süleyman Ocak ve ilin çırağı ise Ardahan Kurşun’a da plaket ve hediyeleri takdim edildi.

MERT ERİŞKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.