Hava Durumu

Gaytancıoğlu, “Şeker Pancarında Kota Aldatmacası”

CHP Edirne Milletvekili Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr Okan Gaytancıoğlu şeker pancarında kota aldatmacası olduğunu belirterek gazetemize yazılı açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2017 10:22
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2023 11:51
https://batiekspres.com/
Gaytancıoğlu, “Şeker Pancarında Kota Aldatmacası”

    Gaytancıoğlu yaptığı açıklamasında, ”Geçtiğimiz günden bu yana yerel basında "AKP Edirne Milletvekili Rafet Sezen, Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Ayşe Doğan ve Metin Akgün' ün şeker pancarı kotası hakkında çiftçilere müjdeler verdiği yönünde haberler yer almaktadır.
    AKP milletvekilleri yaptıkları ortak yazılı açıklamada özetle daha önce 35 bin ton ile sınırlı olan Şeker Pancarı kotasının Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Ergin içenli ile yapılan görüşmeler neticesinde, esnetildiğini belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra pazartesi gününe kadar tüm şeker pancarı üreticilerinin ön talepte bulunarak şeker pancarı üreticimizin ne kadar şeker pancarı ekeceğinin taahhüdünü yapmasını ve bu taahhüt yerine getirilse tüm alımları Şeker Fabrikalarını  yapacağını ve Üreticimizin mağdur olmayacaklarını söylemişlerdir. 
    Geçtiğimiz yıllarda da Alpullu Şeker Fabrikası'nın çalışması için 35 bin ton kota konulmuştu. Ama  fabrika 35 bin tonla çalışamamaktadır. Bundan dolayı da fabrika kapatılmıştı. Geçen yıl Trakya olarak 65 bin tona ulaştık. Fakat bu rakam da 100 bin tonu aşmaması nedeniyle Alpullu Şeker Fabrikası yine açılmamıştır. Toplanan şeker pancarı Eskişehir'deki fabrikaya götürülmüştür. Dolayısıyla kotanın kaldırılmış olması fabrikanın açılacağı anlamına gelmemektedir. Eskiden olduğu gibi pancar üretimi 100 bin tonu aşarsa fabrika açılacaktır.
    Maalesef AKP'li milletvekillerinin söz konusu açıklamasında Cumhuriyetin ilk kalkınma hamlelerinden biri olan Alpullu Şeker Fabrikası'nın açılacağı yönünde bir bilgi yoktur. Ne yazık ki Trakya'mız için çok önemli olan Alpullu Şeker Fabrikası dört yıldır kapalıdır. AKP vekilleri üreticilerimizin pancar ekmesini istemektedir. Ancak bu partilerinin izlediği tarım politikaları ile olanaklı değildir. AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım Partisinin 8 Kasım 2016 tarihli grup toplantısında Şeker pancarının 2017 avans alım fiyatını ton başına 210 TL olarak belirlemiş  ve kamuoyu ile paylaşmıştı. Ancak üreticilerimiz 2016 yılının taban fiyatlarının açıklanmasını bekliyordu. Maalesef hükümet  2016 yılı ürün fiyatında  hiçbir artış yapmamış, 2017 yılının fiyatını sanki 2016 yılının fiyatıymış algısı yaratılarak açıklamıştı. O zaman da şeker pancarı üreticisine "fiyat kandırmacası" yapılmıştı ve üreticilerimiz hayal kırıklığına uğramıştı. Görünen odur ki Alpullu Şeker Pancarı Fabrikası'nın açılması konusunda da üreticilerimiz hayal kırıklığına uğrayacaklardır.
    2017 yılı taban fiyatı olan 210 TL'de üretim maliyetlerinin her geçen yıl arttığı dikkate alınırsa çok düşük bir fiyattır. Çiftçimizin şeker pancarı ekmesi için ektiği pancardan para kazanması gerekmektedir. Fakat 210 TL taban fiyatı beklentililerin altındadır.
    Düşük fiyatın yanı sıra Üreticilerimizin şeker pancarı üretimi yapabilmesi için AKP hükümeti'nin Nişasta Bazlı Şeker sevdasından vazgeçmesi gerekmektedir. Bakanlar Kurulu'nun 29.6.2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2011/2003 sayılı Kararı ile Şeker Kurumu tarafından “Türkiye'de üretilen şekerin % 10'u NBŞ'den elde edilir” denilmektedir. Daha sonraki yıllar AKP hükümetleri tarafından % 50 arttırma yetkisi alınmıştır. Buna göre başlangıçta 244 bin ton olarak belirlenen NBŞ kotası % 50 oranında artırma yetkisi vardır. Her yıl, NBŞ kotası % 10 yerine genelde (yani % 50 arttırılarak) % 15 olarak uygulanmıştır. 
    Türkiye 320 bin ton NBŞ kotasıyla 27 ülkeden oluşan AB'nin kotasının yaklaşık % 40'ına sahiptir. AB ülkeleri içerisinde şeker üretiminde Fransa birinci sıradadır ve üretiminin tamamını şekerpancarından sağlamakta olup NBŞ üretimi yoktur. Üretimde 2.sırada olan Almanya'nın NBŞ üretiminin toplam şeker üretimi içindeki payı % 2.5'tur. Toplam 27 üyeli AB'nin NBŞ kotası ortalaması % 1,5 civarında olup Türkiye % 15 ile 10 kat fazla bir büyüklüğe sahiptir.
    Tüm bu nedenlerden dolayı pancar üreticilerimizin AKP iktidarından beklentisi daha yüksek taban fiyatı ve Türkiye'nin şeker ihtiyacının ekonomiye katma değer sağla-yan, istihdam yaratan, hayvansal üretime ciddi olarak kaynak sağlayan ve de GDO'lu olmayıp sağlıklı olan şeker pancarından sağ-lanmasının önünü açacak icraatlardır.” dedi.

Nilay YILMAZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.