Hava Durumu

“1 TON ŞEKER PANCARI 3 BİN TL OLMALI”

CHP önceki dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye'nin tarım sektöründe yaşanan ekonomik sıkıntıları dile getirdi. Gaytancıoğlu, çiftçilerin karşılaştığı mali zorlukların endişe verici boyutlara ulaştığını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2023 14:16
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2023 14:16
https://batiekspres.com/
“1 TON ŞEKER PANCARI 3 BİN TL OLMALI”

www.batiekspres.com haber sitesine konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) önceki dönem Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu: "İğneden ipliğe her şeye zam geldi. Çiftçinin maliyetleri aşağıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi aşırı derecede arttı" diyerek çiftçilerin karşı karşıya olduğu ekonomik baskılara dikkat çekti.

Özellikle mazot fiyatlarının son 4 ayda yüzde 115 gibi büyük bir artış gösterdiğine işaret eden Gaytancıoğlu “Şeker pancarı gibi çok masraflı bir üründe de üreticiye alın terinin karşılığı ödenmelidir.” dedi. Gaytancıoğlu, bu talebin çiftçilerin adil bir rekabet ortamında faaliyet göstermeleri için hayati öneme sahip olduğunu ifade etti. Ayrıca, nişasta bazlı şeker lobisinin üretim düşüşü gerekçesiyle şekerin yerine mısır şurubunu önermeye çalıştığına dikkat çekti. Bu durumun, ülkenin sağlığı, hayvancılığı ve sanayisini olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Gaytancıoğlu, hükümete seslenerek, "Üreticiyi küstürmeyin, bir ton şekerpancarına en az 3 bin TL verin, çiftçi üretsin, borcunu ödesin" şeklinde bir çağrıda bulundu. Çiftçilerin desteklenmesi ve tarım sektörünün güçlendirilmesinin ülkenin ekonomik ve gıda güvencesi için kritik olduğunu vurgulayarak, bu konuda hükümetin daha fazla adım atması gerektiğini belirtti.

ERGİN SÖZER

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.