Hava Durumu

“BU FİYAT ÇİFTÇİYİ ÖLDÜRMEKTİR”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, ayçiçeği avans ödemesinin açıklanmasının ardından çiftçi desteklerine dikkat çekerek; “Çiftçi nasıl para kazanacak? Bu durum çiftçiyi öldürmektir” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2023 14:53
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2023 14:53
https://batiekspres.com/
“BU FİYAT ÇİFTÇİYİ ÖLDÜRMEKTİR”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, Trakya Birlik tarafından açıklanan ayçiçeği avans ödemesi ile ilgili açıklama yaptı. Akalın, Trakya Birlik’in yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği için ton başına 15 bin TL açıklamasını değerlendirdi.

Hükümetin tarım politikasına tepki gösteren Akalın, özellikle ayçiçeği desteklemelerinin artırılması gerektiğini söyledi. Akalın, bölge çiftçisinin yaşadığı kuraklık ile birlikte tarım girdilerindeki artışları hatırlatırken; köylerden kentlere devam eden göçün ortaya çıkaracağı sonuçları açıkladı.

“ÇİFTÇİ NASIL PARA KAZANACAK?”

Akalın, ayçiçeği desteklerinin artırılması gerektiğini belirterek; “Önemli olan desteklerdir. Desteklerin artırılması lazım. Fiyat çok yüksek verildiği zaman yağ fiyatları artıyor. Bütün dünya çiftçisini destekliyor. Hükümet, destek olarak 70 kuruş veriyor, 15 TL de taban fiyatı verildi; şimdi ne olacak? Bölgemizde zaten verimi görüyorsunuz. 150-200 kilo verim alınacak yerler var. Çiftçi nasıl para kazanacak? Bu durum çiftçiyi öldürmektir. Çiftçiye, ‘Sen artık çiftçilik yapma, arazilerini sat’ demektir” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİYİ YUNAN HÜKÜMETİ Mİ DESTEKLEYECEK?”

Trakya bölgesindeki kuraklık nedeniyle yaşanan verim kaybı sonucu bazı çiftçilerin tarlasındaki ayçiçeğini biçmekten vazgeçtiğini söyleyen Akalın; “Kuraklıktan dolayı ayçiçeğini biçmeyecek yerler var. Biçerseniz biçerdöver parasını çıkaramazsınız. Dolayısıyla tarlada bıracaklar. Çiftçi için 15-20 TL olmasının da bir anlamı yok. Çiftçiyi şimdi kim destekleyecek? Çiftçimize Yunan hükümeti mi gelip destek verecek?” dedi.

“KÖYLERDE İNSAN KALMADI”

Akalın, Trakya bölgesindeki köylerde nüfus sayısının her geçen gün daha da azaldığına dikkat çekerek; “Trakya’da köylerimiz boşalıyor. İnsanımız köyden şehre, ‘Çok güzel’ deyip kaçmıyor, bu sebeplerden kaçıyor. Buğdayda da aynı şeyi yaptılar. Buğday parasını, ‘bir ayda vereceğiz’ dediler, hâlâ ödenmedi. Sonra da alımlar kapandı. Bu insanlar borcunu ödemek için buğdayı 5-6 TL’den zararına sattılar. Gelecek sezon nasıl ekecekler? Mazot, gübre, ilaç fiyatları ortadadır. Ekmesi mümkün değil. Ondan sonra, ‘Bizim araziler satılıyor’ deniyor. Mevcut hükümet maalesef satılması için, çiftçimizin köyü terk etmesi için tarım politikası üretiyor. Köy köy dolaşıyoruz; köylerde insan yok. Çocuklarımız köyden şehre tarımdan para kazanamıyor diye gidiyor. Hayvancılık zaten bitti. Hayvancılığı da öldürdüler. Dünyada çiftçisini bu kadar ezen, desteklemeyen bir biz kaldık. Doğası, güneşi olmayan ülkeler bütün dünyaya domates satıyor. Hollanda’nın Trakya kadar arazisi var, bütün Avrupa’yı besliyor. Bizde her şey var ama destek yok” sözlerine yer verdi.

“TARIM MİLLİ GÜVENLİK KADAR ÖNEMLİDİR”

Edirne’de bazı köylerdeki arazilerin yüzde 50’sinden fazlasının, köy dışından gelen insanların eline geçtiğini söyleyen Akalın; “Köylünün arazisini birileri gelip alıyor. Gelecekte büyük problemler yaşayacağız. Çocuklarımızı, torunlarımızı büyük problemler bekliyor. İYİ Parti olarak bizim temel felsefemiz; tarım politikaları bizim için milli güvenlik politikaları kadar önemlidir. Bunu milli güvenlik politikası kadar önemsemezseniz yarın aç kalırsınız. O zaman da her şeye açık kalırsınız” diye konuştu.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.