Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çeker; “Satışların düşmesi ekonomik rahatsızlık”

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, konut satışlarının düşmesinin nedenleri ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bunun en büyük nedeni insanlarımızın ekonomik rahatsızlığıdır” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2024 17:16
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2024 18:18
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Çeker; “Satışların düşmesi ekonomik rahatsızlık”

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2024 Yılı Ocak Ayı Konut Satış İstatistikleri ile ilgili açıklama yaptı.

Çeker, Türkiye genelinde konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalmasının nedenini açıkladı. 358 konut satış ile Türkiye’deki toplam konut satışlarının yüzde 0,4’ünün gerçekleştiği Edirne’de sıfır ve ikinci el konutların fiyatları ile ilgili de bilgi veren Çeker, konut satışları konusunda öngörüsünü de açıkladı.

“EKONOMİK RAHATSIZLIK, KREDİLER VE KONUT FİYATLARI”

Çeker, konut satışlarının düşmesinin nedenini açıklarken; “Bunun en büyük nedeni insanlarımızın ekonomik rahatsızlığıdır. Buna ek olarak konut kredilerinin yüksek olması ve konut fiyatlarının artmasından kaynaklanıyor. Konut fiyatları çok arttı. Şu anda metrekare fiyatlarına baktığımızda; metrekare birim fiyatları 30-35 bin TL arasında değişiyor. 100 metrekarelik bir yer 3-3,5 milyon TL gibi rakamlara satılıyor. Bu rakamlar da çok yüksek. Yüksek olmasının yanı sıra eskiden konut kredileri 0,70’lerdeydi. Şimdi ise konut kredileri 3’ün üzerinde” ifadelerini kullandı.

İŞTE EDİRNE’DEKİ SIFIR VE İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI

Edirne’deki sıfır ve ikinci el konut fiyatlarını açıklayan Çeker; “Edirne’deki sıfır dairelerin metrekare birim fiyatları şu anda 30 bin TL’den başlıyor, 40 bin TL’ye kadar dayanıyor. İkinci ellerde metrekare birim fiyatları da 18 bin TL’den başlıyor, 25 bin TL’ye kadar çıkıyor. Edirne’deki sıfır konut fiyatları 3 ile 4 milyon TL arasında, ikinci ellerde fiyatlar da 2 ile 2,5 milyon TL arasında değişiyor” dedi.

“SATIŞLARDA DAHA ÇOK DÜŞMELER OLUR”

Çeker, konut satışlarında düşüşün devam edeceğini belirterek; “Önümüzdeki günlerde seçim atmosferine giriliyor. Hiçbir gevşeme olmaz. Satışlarda daha çok düşmeler olur. Sıkıntılar daha da artacak. Yaza doğru olacaklar da tamamen politikaya göre olacak şeylerdir. Faizlerde geri adım atılması ve düşmesi lazım ki satışlarda rahatlık olsun” sözlerine yer verdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.