Hava Durumu

“ÇİFTÇİ EMEKLİ OLAMAYACAK MI?”

Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, çiftçilerin emeklilik hakkındaki endişelerini dile getirerek, en düşük maaşlarla emekli olan çiftçilerin, "çalışıyor" olmaları nedeniyle hükümet tarafından ödenen 5'er bin liralardan mahrum bırakılacaklarını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2023 11:12
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2023 11:12
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
“ÇİFTÇİ EMEKLİ OLAMAYACAK MI?”

www.batiekspres.com haber sitesine konuşan CHP önceki dönem Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, bu uygulamanın 2 milyon çiftçi ailesini, yani toplamda 8 milyon insanı yok saymak anlamına geldiğini belirtti.

Gaytancıoğlu açıklamasında şunlara yer verdi:

“Çiftçiler, en düşük maaşlarla emekli olmanın getirdiği zorluklarla boğuşurken, bu durumu daha da çekilmez hale getiren bir dizi olumsuz etkiyle karşı karşıyalar. Hükümetin çiftçilere sağladığı 5 bin liralık destek, sözde "çalışıyor" oldukları gerekçesiyle bu çiftçilerden mahrum bırakılmakta, bu da aslında 2 milyon çiftçi ailesini, yani toplamda 8 milyon insanı yok saymak anlamına gelmektedir.

Ülkede yaşanan ithalat politikaları, çiftçileri zaten zor durumda bırakmış durumda. Tarım ürünlerinin düşük fiyatlarla yurtdışından gelmesi, yerel çiftçilerin rekabet gücünü azaltmış ve birçok çiftçiyi iflasın eşiğine getirmiştir. Ayrıca, çiftçilere hak ettikleri destek verilmemesi, borçlanma sorununu daha da derinleştirmiş ve çiftçilerin ekonomik olarak güçsüzleşmelerine neden olmuştur.

Çiftçilerin tarım arazilerini ipotekli kredilerle satmaları, traktörlerini elden çıkarmaları, köy okullarının kapatılması ve sulama yatırımlarının durdurulması gibi politikalar, kırsal alanlarda yaşayan çiftçi ailelerini daha da zor bir duruma sokmuştur. Bu olumsuzluklar, çiftçinin çocuklarını da etkileyerek kendi geleceklerini kurtarmak adına şehirlere göç etmeye zorlamıştır.

Ancak, tüm bu zorluklara rağmen emekli olan çiftçilerin hak ettikleri 5 bin liradan dahi mahrum bırakılması, adeta bir vefa borcunun ödenmemesi anlamına gelmektedir. Çiftçiler, yıllarca tarlalarında emeğini vermiş, ülke ekonomisine katkı sağlamış bireyler olarak, yaşadıkları güçlüklerin farkında olmalarına rağmen hak ettikleri desteği alamamakta ve bu durum onları adeta unutulmuş hissettirmektedir. Bu koşullar altında çiftçinin elde ettiği emekli maaşı, yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamakta bile yetersiz kalırken, bu durumun toplumsal bir sorumluluk gerektirdiği unutulmamalıdır.”

ERGİN SÖZER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.