Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Eren; “Meriç kıyısındaki ağaçlar neden kuruyor?”

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, Meriç nehri kıyısına dikilen ağaçların büyük bir bölümünün kuruduğuna dikkat çekerek; “Ağaçlar neden kuruyor?” diye sordu.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 15:15
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 15:18
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Eren; “Meriç kıyısındaki ağaçlar neden kuruyor?”

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Meriç nehri kıyısına dikilen ağaçların bir bölümünde inceleme yaptı. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren, Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü’nün de tesislerinin bulunduğu nehir kıyısına dikilen bazı ağaçların kuruduğunu açıkladı.

Eren, kuruyan ağaçların bir kısmının kökleriyle birlikte yıkıldığını, bir kısmının ise kökleriyle toprağa bağlı olsa da kuruduğunu tespit ettiklerini söyledi. Nehir kıyısında yapımı devam eden gabion duvar çalışmasının yanına dikildikten sonra kuruyan ağaçlarla ilgili sorular yönelten Eren, konunun kamuoyu ile paylaşılmasını talep etti.

“BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ KURUMUŞ HALDE”

Eren, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak Meriç nehri kıyısına dikilen ağaçları incelediklerini söyleyerek; “Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak yaptığımız Meriç nehri kıyısındaki incelemesinde rekreasyon amaçlı yürüyüş yolu üzerine dikilen ağaçların birçoğunun kuruduğunu gördük. Kurudukları için bazıları kökleriyle beraber yıkılmış, büyük bir bölümü de yıkılmasa bile kurumuş halde. Sadece birkaç tanesi yeşillenmişti. Bunların hepsi ziyan oluyor. Burada yapılan çalışmada harcanan paranın nereye gittiğini öğrenmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU AĞAÇLAR NEHİR KIYISINA UYGUN MU?”

Ağaçların dikim işleminin gerçekleştirilmeden önce bölgeye uygunluğu ile ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığını soran Eren; “Ağaçlar neden kuruyor? Bu ağaçlar nehir kıyısına uygun mu? Bu kadar çok kuruyup döküldüğüne göre dikilenlerin bu alana uygun olmayan ağaçlar olabileceğini düşünüyoruz. Bu çalışmanın sorumlusunun sorularımızı yanıtlamasını istiyoruz. Orada bir tespit de yapılmalı. Kaç ağaç dikildi ve kaçı yaşamaya devam ediyor? Bu konuda bir rapor oluşturuldu mu? Çünkü nehir kıyısına birkaç tane değil, yüzlerce ağaç dikildi. Konunun kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz” dedi.

“SÖĞÜTLÜK’Ü GÖRMEK İSTİYORUZ”

Eren, halk arasında Söğütlük olarak da bilinen İzzet Arseven Kent Ormanı’nda Millet Bahçesi projesi ile gerçekleştirilen çalışmaları da sorarken; “Söğütlük’e sivil toplum örgütleri olarak girmemize izin verilmediği için ne olup bittiğini görmüyoruz. Bir orman park yapılmaya çalışıldı ve doğal yaşam zarar görmesin diye mahkemeler tarafından biz haklı bulunduğumuz için iptal edildi. Bizler Söğütlük’ü görmek ve varsa yapılan zararları tespit etmek istiyoruz” sözlerine yer verdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ      

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.