Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Erkin: Meriç’i bırak, Tunca’yı düzenle

DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin, Edirne’de gündemde olan Söğütlük, Meriç Nehri kıyıları ve stat projesi gibi birçok konuda açıklamalarda bulundu. Erkin, Meriç Nehri’nin doğal bırakılarak, Tunca Nehri rekreasyon projesi yapılmasını önerdi.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2024 16:06
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2024 16:07
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Erkin: Meriç’i bırak, Tunca’yı düzenle

Devlet Su İşleri (DSİ) Emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin, Edirne’nin gündeminde olan projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Meriç Nehri’ndeki projelerin nehre zarar verdiğini belirten Erkin, bunların yerine Tunca Nehri rekreasyon projesi yapılmasını önerdi.

Edirne’nin, Tunca Nehri’nin her iki kıyısına kurulan bir şehir olduğunu, iyi bir planlamayla hem sulamada hem de rekreasyon anlamında faydalanılabileceğini söyleyerek; “Meriç Nehri gibi rejimi düzensiz olan, özellikle de uluslar arası niteliği olan, sınır aşan su konumu olan akarsularda, çok dikkatli, titiz ve hidrolik yönden de iyi incelenerek model projeler yapılarak tadilatlar yapılır. Maalesef yasal sorumluluk anlamında bu işin sahibi DSİ olmasına rağmen kısmen, endirekt olarak sorumluluk Edirne Belediyesi’nindir. Ortak mutabakatla daha güzel, kamuoyunun da beğeneceği projeler yapılabilirdi. Sanıyorum bu işin başlangıcı, TOKİ eliyle ihale edilerek, Söğütlük Ormanı’nın da Milet Bahçesi adı altında yeniden düzenlenmesi şeklinde oldu. Bu çalışmalar TOKİ’nin himayesinde yapıldı sanıyorum. Fakat kamuoyunda oluşan tepkiler sonucunda birtakım başlangıç işleri bozuldu, yenileri yapıldı. Halbuki kamuoyunun da çok duyarlı bir şekilde hassasiyet gösterip takip etmesiyle bu projenin açıklanarak kamuoyu tatmin edilebilirdi. Henüz böyle bir şey daha yapılmadı. Buraya harcanan paralar nereden harcanıyor, bu projeyi kim denetliyor, bunlar da bilinmiyor. Sonuç itibariyle yeniden bir proje şekillenmesi yapılmış bu projeyi de DSİ mi yaptı? TOKİ mi yaptı? Onu da bilmiyoruz” dedi.

“MASRAFA DEĞMEZ”

Son günlerde gündeme gelen Meriç Nehri’ne yapılacak cam panellerle ilgili olarak konuşan Erkin “Yeni bir düzenlemeyle bir cam panel yapılacağı şekilde basından izledim. Bunun yapılabilirliği var, birçok yerde de yapılmışlığı var ama Meriç Nehri’nin yapısına uygunluğu tartışılması, incelenmesi gerekiyor. Bence bu masrafa değmez. Meriç Nehri’nin önceki yıllarda olduğu gibi tabii haliyle düzenli bir şekilde bakılarak, kontrol edilerek, kıyıları muhafaza edilseydi çok daha yararlı olurdu. Onun yerine şehrin ortasından geçen Tunca Nehri’ni hızla ıslah edip, her iki sahildeki seddelerin DSİ ve Belediye işbirliğiyle düzenleyerek, Edirne’ye yakışır çok güzel bir proje çıkabilir. Buna kafa yorulması katindeyim. Meriç’te bu kadar tahribat da yapılmazdı diye düşünüyorum. Bunun ekonomik boyutu da var. Bu paralar nereden hangi kaynaklardan harcandı, kim tarafından denetlendi. Bunun da kamuoyuna açıklanmasında fayda olduğu kanaatindeyim. Bunların şeffaflıkla kamuoyuyla paylaşılmasının gerektiğini düşünüyorum. Ben ısrarla Tunca Nehri’nin Edirne’ye yakışır bir rekreasyon tesisi olacak şekilde düzenlenmesini arzu ediyorum. Bu nehrin Bülbül Adası’nda yani Meriç Nehri’ne birleştiği noktaya baskı savaklı bir gövde yapılarak Tunca Nehri’nde sürekli su muhafaza edilir. Hatta, Hatipköy - Suakacağı bölgesine de yapılarak suyu regule edilecek şekilde sulanmada faydalanılabilir. Düzenli bir Tunca işletmesi yapılarak ve Edirne’ye de çok güzel bir rekreasyon tesisi kazandırılacağı kanaatindeyim. Bu anlamda Edirne, Tunca Nehri sayesinde çok güzel bir hava kazanır” diye konuştu.

“BU SİSTEM HATALI YAPILMIŞTIR”

Meriç Nehri üzerine yapılan enerji santrali hakkında da konuşan Hüseyin Erkin, bu sistemin hatalı olduğunu belirterek, kum biriktireceğini ve biriken kumun akışı hızlandırarak köprü ayaklarına zarar vereceğini söyledi. Erkin; “Polis bahçesinin karşısına yapılan tesis sayesinde nehrin normal seviyesinden 1 metreye yakın kum dolmuş durumdadır ve giderekte doluyor. Bu sistem hatalı yapılmıştır. Rehabilite edilip düzeltilse bile kısa ömürlü olacaktır. Köprüye riski vardır. Biriken kum sayesinde köprünün ayakları da dolacaktır. Köprü altından geçecek su debisi hızı artacaktır. Dolayısıyla köprüye hidrolik etki olma ihtimali yüksektir” ifadelerini kullandı.

“STAT YIKILACAKSA SARAYİÇİ GÜREŞ SAHASI FUTBOLA EN UYGUN YERDİR”

Edirne’de 25 Kasım Stadyumu’nun yıkılmasına karşı olduğunu, illa ki stadın yıkılması durumunda ise en uygun yerin Sarayiçi güreş sahasının futbol oynamaya uygun hale getirmek olduğunu söyleyen Hüseyin Erkin bu konuyla ilgili olarak “Ben Edirnespor’da yönetim kurulu üyeliği de yapmıştım. Edirne DSİ Spor’un da uzun yıllar başkanlığını yaptım. 25 Kasım Stadı 1950 yılında yapılmış çok eski bir stat. Güzel bir geçmişi var. Bu şekilde tarihi bir nitelik kazanmış stadın yıkılmasına karşıyım. Ama ısrarla burası yıkılsın deniyor. Ona da saygı duyuyorum. Bu stat yaklaşık 21 bin 600 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Buraya çok güzel bir stat yapılabilir. Dışarıda yeniden bir stat yapmak yerine burası 10 bin kişilik olarak yeniden düzenlenirse çok daha güzel olur kanaatindeyim. Kent meydanı olsun önerilerini görüyorum. Burası kent meydanı olmaya da uygun değil. Çünkü kent meydanları, şehrin merkezlerinde oluşur. Buradan mutlaka stat taşınacaksa yenisi yapılmadan burası yıkılmasın. 2024 yatırım programında yeni statla ilgili bir planlama gözükmüyor. Yeni stada harcanacak masrafı Sarayiçi’ndeki sahaya harcayın çok daha güzel olacaktır. Orası şu anda standart kurallara göre 45x90 metrelik harika bir stat olur. Batı taraftaki tribünleri 6 metre geriye doğru kaldırınca harika bir stat ortaya çıkar. Yılda 2 buçuk gün yerine sürekli faydalanmış olursunuz. Sarayiçi şu anda bu iş için biçilmiş kaftan. Sadece kenarları düzenlenecek. Hem güreş, hem futbola hizmet edecek.”

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.