Hava Durumu

GAYTANCIOĞLU: “OLMADI TRAKYA BİRLİK”

Geçmiş dönem CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Trakya Birlik’in açıkladığı fiyatla ilgili olarak “çiftçilere daha adil ve sürdürülebilir bir fiyat politikası uygulanması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2023 15:36
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2023 15:36
https://batiekspres.com/
GAYTANCIOĞLU: “OLMADI TRAKYA BİRLİK”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) önceki dönem Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu , Trakya Birlik'in ayçiçeği fiyat politikalarına sert bir tepki gösterdi.

Gaytancıoğlu, geçtiğimiz yıl açıklanan yüzde 40 yağlı ayçiçeği fiyatını hatırlatarak, tarım sektöründeki zorlu koşulları ve maliyet artışlarını dile getirdi.

www.batiekspres.com haber sitesine açıklamalarda bulunan Gaytancıoğlu: “Geçtiğimiz yıl yüzde 40 yağlı ayçiçeği için açıkladığınız 12 TL fiyatı hatırlıyoruz. O dönemde mazot fiyatları artmış, diğer girdi maliyetleri de yükselmişti. Ancak çiftçiler olarak bu koşullarda ayçiçeği fiyatınıza itiraz etmemiştik. Ancak son 4 ay içinde mazot fiyatlarına yüzde 115'e varan bir zam geldi ve diğer girdi maliyetleri de adeta gökyüzüne tırmandı. Şu an açıkladığınız yüzde 40 yağlı ayçiçeği fiyatı 14,1 TL olarak karşımıza çıkıyor, ki bu yüzde 17.1'lik bir artış anlamına geliyor. Ancak şu sorunları da göz ardı etmemiz mümkün değil: Öncelikle, yüzde 40 yağ verimi beklenen seviyede değil. Hasat yapan çiftçilerimiz, bu zorlu koşullarda şapkasını havaya atamıyor, maalesef, şapkayı ısırıyor. Verimler de 70-80 kg gibi son derece düşük seviyelerde seyrediyor. Ayrıca, ayçiçeği yağ oranları da yüzde 36-37 bandında dolaşıyor, ki bu da istenilenin altında. Daha da önemlisi, yüzde 44 yağlı ayçiçeği için ton başına 15 TL fiyatını açıklıyorsunuz. Ancak bu seviyedeki verimler ve yağ oranları, özellikle savaşın gölgesindeki Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde görülebilir. Çiftçilerimizin bu şartlar altında verimli bir üretim yapması neredeyse imkansız hale geliyor. Sonuç olarak, çiftçilerimizin ekonomik olarak daha zorlu bir döneme girdiğini unutmamamız gerekiyor. Bu şartlar altında, çiftçilere daha adil ve sürdürülebilir bir fiyat politikası uygulanması gerektiğine inanıyoruz. Seneye ayçiçeği eken çiftçileri parmakla gösterme durumuyla karşı karşıya kalmamak için bu sorunlara acilen çözüm bulunması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

ERGİN SÖZER

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.