Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

KIRBIYIK FETHİN 570. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Fethin ardından İstanbul’un, farklı inanç̧ ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir merkez haline geldiğini söyledi

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2023 14:03
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2023 14:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
KIRBIYIK FETHİN 570. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, İstanbul’un fethiyle birlikte yeni bir çağ açıldığını belirterek, “İstanbul'un Fethi'nin 570. yıldönümünde; toprakları değil, gönülleri fethetme anlayışıyla; İstanbul'u alan, bir çağı kapatıp başka bir çağı açan Edirneli Fatih Sultan Mehmet Han ve silah arkadaşları aziz şehitlerimiz ile kahraman gazilerimiz başta olmak üzere ecdadımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

İstanbul’un 2 Nisan’da başlatılan ve 53 gün süren kuşatmayla alındığını ifade eden Kırbıyık, “Edirne’mizde doğan ve fetih hazırlıklarını burada yapan Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul’un müstahkem surları aşabilmek için, o tarihe kadar görülmeyen büyüklükte ve güçte toplar döktürmüştür. Hazırlıklarını tamamladıktan sonra askerleriyle 23 Mart 1453’te Edirne’den hareket etmiş, 2 Nisan’da başlatılan ve 53 gün süren kuşatmanın ardından 29 Mayıs 1453’te İstanbul’u fethetmiş, çağ açıp, çağ kapatmıştır” şeklinde konuştu.

Fethin ardından, büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’in hoşgörü̈ ve adaletli yönetimiyle İstanbul’un, farklı inanç̧ ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir merkez haline geldiğini vurgulayan Kırbıyık, şunları söyledi:

“Osmanlı Devleti'ni bir imparatorluk haline getiren, ortaçağ karanlığını yıkıp, yepyeni bir çağın açılmasına vesile olan, üstün dehasıyla genç yaşta İstanbul’u fetheden büyük komutan Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu zaferi, Türk’ün gücünü ve zekasını tüm dünyaya kanıtlamış, fetihten sonra gösterdiği adalet ve hoşgörüyle de tarihteki eşsiz yerini almıştır.

Fethin ardından, büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’in hoşgörü̈ ve adaletli yönetimiyle İstanbul, farklı inanç̧ ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir merkez haline gelmiştir. İstanbul'un fethi sadece bir şehrin fethedilmesi veya kazanılmış bir savaş olmayıp, dünya tarihine ve medeniyetine yön vermiş bir hadisedir.          

Aziz Milletimizin birlik ve dirliğine vesile olması temennisiyle İstanbul'un Fethinin 570'inci yıl dönümünü kutluyor, bu eşsiz güzellikteki Şehr-i İstanbul’u bizlere miras bırakan Edirneli Fatih Sultan Mehmet Han ile aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum”

HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.