Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Meclis 1 maddede anlaşamadı: AK Parti grubu ret verdi

Edirne Belediye Meclisi’nin toplantısında 13’ü gündem içi, 3’ü gündem dışı olmak üzere toplam 16 madde görüşülürken; yalnızca bir maddede oy birliği sağlanamadı. AK Parti Grubu, içkili yerler bölgesi ile ilgili maddeye ret oyu verdi. Madde, CHP ve İYİ Partili üyelerin oy çokluğuyla kabul edildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2023 18:11
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2023 18:14
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Meclis 1 maddede anlaşamadı: AK Parti grubu ret verdi

Edirne Belediye Meclisi’nin Aralık ayı olağan toplantısı bugün gerçekleştirildi. Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarındaki meclis salonunda düzenlenen toplantıda, ilk kez meclis üyeliği görevine gelen Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Feridun Tunca, Fevzi Demir ve Nedim Mercan da katıldı.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, 31 Mart 2024’te düzenlenecek yerel seçimler öncesi aday adaylığını açıklayan belediye meclis üyelerinin yerine Tunca, Demir ve Mercan’ın görevlendirildiğini belirterek; yeni meclis üyelerine görevlerinde başarılar diledi. Gürkan, toplantı öncesi Türkiye'de Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınmasının 89’uncu yıl dönümü nedeniyle meclisteki kadın üyelere de çiçek takdim etti. Gürkan’ın ardından Edirne Kadın Dayanışması temsilcileri de kadın meclis üyelerine çiçek takdim ettiler.

Çiçek takdiminin ardından toplantıda 13 gündem içi ve 3 gündem dışı toplam 16 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündemin ilk maddesinde belediye meclisinin Kasım ayında gerçekleştirdiği 3 ayrı toplantının tutanakları oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin 2’nci maddesinde Gürkan, Sayıştay Başkanlığı’nın 2022 yılı Edirne Belediyesi denetim raporunu sundu.

İÇKİLİ YERLER BÖLGESİ KARARINA AK PARTİ’DEN RET

Gündemin 3’üncü maddesinde Yıldırım Hacı Sarraf Mahallesi’ndeki bir taşınmazı, kadınlar ve çocukların yararlanması için kursların açılması ve etkinliklerin yapılması amacıyla etkinlik merkezi oluşturulması için kiralanması oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin 4’üncü maddesinde ise Orhaniye Caddesi’nin etrafındaki ara sokakların içkili yerler bölgesine alınması talebi görüşüldü. Karara CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri kabul oyu kullanırken; AK Partili meclis üyeleri ret oyu verdi. Madde, oy çokluğuyla kabul edildi.

SÜLOĞLU BELEDİYESİ’NE AYDINLATMA DİREĞİ DESTEĞİ

Gündemin 5’inci maddesinde Süloğlu Belediyesi’nin 16 adet dekoratif aydınlatma direği ve armatürlerinin Edirne Belediyesi kaynakları tarafından satın alınarak yapılması talebi görüşüldü. Karar, oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin 6’ncı maddesinde Su ve Kanalizyon Müdürlüğü bünyesindeki Su Verimliliği ve Kayıp Kontrol birimine SCADA biriminin de eklenmesi kararı oy birliğiyle kabul edildi.

TARİFE KARARLARI KABUL EDİLDİ

Gündemin 7’nci maddesinde 2024 yılı Vergi, Resim, Harç ve Ücret Tarifeleri Fen İşleri Müdürlüğü Ücret Tarifesine, freze asfalt kazıma makinesinin beher saatlik ücretinin 5 bin TL olarak eklenmesi oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin 8’inci maddesinde Edirne Belediyesi 2024 yılı Vergi, Resim, Harç ve Ücret Tarifeleri içerisinde yer alan Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne ait İş Yeri Katı Atık Tarifesinin yeniden düzenlenmesine oy birliğiyle karar verildi.

YURDUSEVEN İLE KARAKOÇ’UN ADLARI YAŞATILACAK

Gündemin 9’uncu maddesinde 2022 yılında vefat eden emekli öğretmen Melih Yurduseven ile 2023 yılının Ağustos ayında vefat eden Edirne Barosu eski Başkanlarından Av. İbrahim Karakoç’un adlarının yaşatılması için sokak adı değişikliği kararı görüşüldü. Yurduseven’in adının, evinin yakınındaki bir caddeye, Karakoç’un adının ise Edirne Barosu binasının yanındaki bir caddeye verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

İMAR KOMİSYONU KARARLARI OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Gündemin 10’uncu maddesinde imar komisyonuna havale edilen konularla ilgili komisyon kararları oy birliğiyle kabul edilirken; 11’inci maddesinde ise Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün müdürlükler arası bütçe aktarımları oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin 12’nci maddesinde imar komisyonu kararları oy birliğiyle kabul edildi.

BENAKMAN ENCÜMEN ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Gündemin 13’üncü maddesinde ise Encümen Üyesi seçimi gerçekleştirildi. Meclis Üyesi Ayhan Murat Dursunoğlu’nun Edirne Belediye Başkanlığı’na aday adaylığını açıklamasının ardından istifası nedeniyle Encümen Üyeliği’nde ortaya çıkan bir üyelik için gizli oy, açık sayım sistemi ile seçim gerçekleştirildi. Seçimde, CHP’li Meclis Üyesi Cenk Benakman, AK Partili Meclis Üyesi Pınar Ersaçmış aday oldular. 26 meclis üyesinin oy kullandığı seçimin sonucunda Benakman 17, Ersaçmış 9 oy aldı. Benakman, seçim sonucu Encümen Üyeliğine seçildi.

İLK TOPLANTISINA KATILAN DEMİR KOMİSYONA SEÇİLDİ

Seçimin ardından gündem dışı maddeler görüşülerek karara bağlandı. Gündem dışı 2’nci maddede, meclis üyeliği istifaları nedeniyle Ulaşım Komisyonu’nda da bir üyenin eksilmesi nedeniyle seçim gerçekleştirildi. Seçime yalnızca CHP’li meclis üyelerinin katılabileceği açıklanırken; seçim açık oy ile düzenlendi. CHP Grubu, bugün ilk kez meclis üyesi olarak toplantıya katılan Fevzi Demir’i aday gösterdi. Demir, oy birliğiyle Ulaşım Komisyonu’na seçildi. Toplantı, gündem ve gündem dışı maddelerin görüşülerek karara bağlanması ve konuşmaların ardından sona erdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.