Hava Durumu

SELİMİYE ÖNÜMÜZDEKİ YIL BİTİYOR

Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne’deki Selimiye Camii restorasyonunun önümüzdeki yılda büyük ölçüde tamamlanacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2023 15:09
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2023 15:09
https://batiekspres.com/
SELİMİYE ÖNÜMÜZDEKİ YIL BİTİYOR

Sezer, kazı ve restorasyon çalışması süren Edirne ’deki Osmanlı Sarayıyla ilgili olarak da “Osmanlı Sarayının ortaya çıkartılacak olması hem gezi hem turizme kazandırılması gerçekten Edirne açısından çok büyük bir kazanç olacaktır” dedi.

Edirne Vali si Yunus Sezer düzenlediği bir kahvaltıda Edirne basınıyla bir araya geldi. Basın mensuplarıyla bir süre sohbet eden Vali Sezer çıkışta bir değerlendirme yaptı, basın mensuplarıyla hatıra fotoğraf çektirdi.

ORTAK AKIL VURGUSU   

Toplumun bütün kesimiyle birlikte ortak politikalar oluşturmayı hedeflediklerini belirten Vali Sezer “Basın bizim için önemli, gören gözümüz, duyan kulağımız. Dolayısıyla sizlerin değerlendirmeleri de bu açıdan çok önemli, sohbet havasında geçti, hepinize teşekkür ediyorum. Bizim çalışma usulümüz toplumun bütün kesimleriyle beraber buradaki sivil toplum kuruluşlarımızla beraber, milletvekillerimizle beraber, ilin sorunlarını ortak akılla ele alıp, ortak projeleri yine bir şekilde faaliyete geçirmek ve ilimizi çalıştığımız dönemde de daha sonraki dönemlerde de daha iyi bir noktaya gelebilecek şekilde ortak politikalar oluşturmak ve adımlar atmak. Bu manada çalışmalarımız birçok alanda yine bu çerçevede ele alınarak devam edecek ve yine sık sık bir araya geleceğiz. Ben inşallah ağız tadıyla bu dönemde güzel projelere hep beraber imza atmayı umut ediyorum. Ve toplumumuzun her kesimine önemli projelerle ulaşmayı ve her sektörü bir şekilde ele almayı ve daha ileriye götürecek adımları hep beraber atmayı umut ediyorum” dedi.

ÜÇ MİNARE BİTTİ

Edirne ’nin mücevheri Selimiye ’nin çalışmaları nasıl gidiyor?” şeklindeki bir soru üzerin Vali Sezer şunları söyledi:

Yürüyen iki önemli proje var. Birincisi; Osmanlı Sarayı, ikincisi; Selimiye . Büyük projeler dediğimiz Selimiye Camii’nin restorasyonu. Selimiye Camii’nin çalışmaları çok önemli merhaleler katedilmiş durumda. Hemen hemen üç tane minaresiyle ilgili çalışmalar tamamlanmış, bir minaresinde çok az bir çalışma yapılacağı için sona bırakılmış. İçeride de bu kalem işleri dahil olmak üzere bütün çalışmalar hızlı bir şekilde yürüyor. Diğeri; Osmanlı Sarayıyla ilgili olarak da orada hem arkeolojik çalışmalar hem de oradaki sarayın sur alanlarının ve diğer yapıların ortaya çıkartılması ve restorasyonuyla ilgili çalışmalar Milli Saraylarımız bünyesinde çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Gerçekten de ben ilk gezdiğimde heyecan duydum. Türkiye’de de örneği olmayan bir alan. Yani bu Osmanlı Sarayı zaten Selimiye ’yi biliyoruz. Ama Osmanlı Sarayının ortaya çıkartılacak olması hem gezi hem turizme kazandırılması gerçekten Edirne açısından çok büyük bir kazanç olacaktır. Bunu da burada belirtmek isterim. Her ikisi de hızla devam ediyor. Zannediyorum Selimiye önümüzdeki yıl büyük oranda tamamlanacak, 2025 hedefi koymuşlar ama oradaki işin yüklenicisi çok hızlı çalışıyor. Ve daha önce de önemli restorasyon projelerine imza atmış bir yüklenici. Dolayısıyla da burada çok hızlı bir şekilde çalışıldığını hem bilim kurulu ile ortak istişare halinde çalışıldığını takip ediyoruz. İnşallah tamamlanacak ve eski ihtişamlı haline dönecek.”

“KIRKLARELİ’NE DESTEK GÖNDERDİK”

Kırklarelinde’deki afetin hatırlatılarak Edirne ’den yardım gönderilip gönderilmediği yönündeki bir soruya ise Vali Yunus Sezer “Yakından takip ediyoruz. Dün itibarıyla Edirne de dahil olmak üzere sarı uyarı verildi AFAD Başkanlığımız tarafından meteorolojik verilere dayanılarak. Özellikle İğneada kısmında olmak üzere Kırklareli’nde meydana açıklamalardan da takip ettiğimiz bir afet meydana gelmiş. Hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Arama çalışmaları devam eden vatandaşlarımız var. Allahtan rahmet diliyoruz hayatını kaybedenlere. Buradan, Edirne ’den de biz destek gönderdik. İl müdürümüzü de oradaki arama kurtarma faaliyetlerine eşlik etmesi adına görevlendirilmesi yapıldı ve il müdürümüz ekibi ile beraber şu anda Kırklareli’nde AFAD il müdürümüz. Çalışmalara o da eşlik ediyor” şeklinde cevap verdi.

ŞENER ŞENTÜRK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.