Hava Durumu

BALKANLI İKTİDARA YÜKLENDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı Cumhuriyet'in 100. Yılı nedeniyle yayınladığı mesajda Filistin – İsrail savaşı nedeniyle Cumhuriyet kutlamalarının iptal edilmesini eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2023 14:10
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2023 14:10
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
BALKANLI İKTİDARA YÜKLENDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Cumhuriyet’in 100. Yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Balkanlı, Filistin – İsrail savaşı nedeniyle Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamalarının iptal edilmesi nedeniyle iktidara yüklendi.

Balkanlı yaptığı açıklamada “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlama hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, iktidarın etkinlikleri Filistin İsrail savaşı nedeniyle iptal etmesi, ulusumuzu derin bir hayal kırıklığına uğratmıştır. CHP olarak bu iptalleri sert bir şekilde eleştiriyor ve alınan bu kararın tarihimize kültürümüze ve ulusal kimliğimize vurduğu bu olumsuz damgayı kınıyoruz. Bütün dünyada tüm devletler için 10, 25, 50, 75, 100. yıl ve ötesindeki kuruluş yıldönümleri gibi milli günler önemli ve tüm uluslar için çok değerlidir. Bütün dünyanın örnek aldığı, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün başlattığı ulusal Kurtuluş Savaşı ve sonrasında 29 Ekim 1923'te Cumhuriyeti ilan ederek Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulmuş, halkımızı emperyalizmin boyunduruğundan kurtararak bağımsızlığını ilan etmiştir. İktidara geldiğinden bu yana 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını, 10 Kasım Atatürk'ü Anma gününü,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı,19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi böylesine önemli ulusal günlerimizi, çeşitli bahanelerle kutlamaları ve törenleri erteleme, sıradanlaştırma, katılmamaya ve unutturmaya çalışanların, bir daha ancak 100 yıl sonra kutlanacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı içinde aynı tavrı benimsediği anlaşılıyor. İsrail saldırıları sonrasında, Filistinliler için ulusal yas ilan eden ve Gazze'de yaşanan dramı bahane eden ,100. yıl amaçlı düzenlenen çok sayıda kutlamayı, konseri, festivali, etkinliği iptal eden iktidar, kutlamaları ağırdan alarak unutturmak, geri planda tutmak istese de, halkımız  evlerine Türk bayraklarını asarak ve  düzenlenen tüm etkinliklere katılarak Cumhuriyetin Kuruluşunun 100. yılını büyük bir coşkuyla kutlayacaktır. Gazze'de yaşanan dramı ve İsrail saldırılarını hiçbir zaman kabul etmiyoruz ve İsrail'i lanetliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidarı, dış politika kararlarını alırken ulusal değerlerimizi, milli günlerimizi ve 100. yıl kutlamalarını iptal etmek yerine, diplomasi yoluyla sorunların çözümüne katkıda bulunmak için aktif bir rol almaya ve 100. yıl kutlama etkinliklerinin iptal kararını tekrar gözden geçirmeye davet ediyoruz. 29 Ekim, Türk Ulusunun özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin zafere dönüştüğü, önemli kazanımlar elde ettiği ve hiçbir zamanda vazgeçmeyeceği çok değerli bir gündür. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü kutlu olsun" dedi.

HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.