Hava Durumu

“BU FİYAT ÇİFTÇİYİ TATMİN ETMEZ”

Trakya Birlik’in açıkladığı avans fiyatı Saadet Partisi Havsa İlçe Başkanı Murat Aladağ da eleştirdi. Aladağ verilen fiyatın çiftçiyi tatmin etmeyeceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2023 14:56
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2023 14:56
https://batiekspres.com/
“BU FİYAT ÇİFTÇİYİ TATMİN ETMEZ”

Saadet Partisi Havsa İlçe Başkanı Murat Aladağ , Trakya Birlik'in yüzde 44 ham yağ oranlı ayçiçeği için ton başına 15 bin TL olarak açıkladığı avans ödemesini eleştirerek, bu fiyatın tarım sektörünün gerçek ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu dile getirdi.

Aladağ batiekspres.com haber sitesine yaptığı açıklamada, Trakya Birlik'in önerdiği avans fiyatının tarım üreticileri için yetersiz olduğunu vurguladı. Ayçiçeği üreticilerinin emeğinin ve kaliteli ürünlerinin daha iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Aladağ, "Yüzde 44 ham yağ oranına sahip ayçiçeği ürünü, Türk tarımının değerli bir parçasıdır. Ancak ton başına 15 bin TL gibi düşük bir avans, çiftçilerimizin maliyetlerini bile karşılamaktan uzak. Enflasyonun yüzde 70 yetmiş yüzde 100 olduğu, tarımın girdilerinin bu oranda arttığı ortamda bu fiyat çiftçiyi tatmin etmez. Bu durum, tarım sektörünün sürdürülebilirliğini tehdit ediyor. Bu fiyatlar çiftçilerimizin beklentisini karşılamıyor. Çiftçilerimiz daha fazla desteklenmeli" dedi.

Aladağ, çiftçilerin ekim, bakım ve hasat gibi zorlu süreçlerde büyük çaba harcadığını ve bu emeğin karşılığının daha iyi olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, tarım sektörünün ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunduğunu hatırlatarak, çiftçilerin daha adil bir şekilde desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti.

ERGİN SÖZER

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.