Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Çakmak sulaması başka bahara”

CHP’li Ediz Ün, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’dan aldığı cevaba göre Çakmak Barajı sulamasının birinci kısmının 2025 yılında bitirileceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2023 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2023 14:13
Kaynak: Haber Merkezi
“Çakmak sulaması başka bahara”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Ediz Ün’ün Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sormuş olduğu soruya verilen cevapta Çakmak Barajı sulaması birinci kısmının 2025 yılında bitirileceği belirtildi. Bakanın verdiği cevaba göre Çakmak sulamasının birinci kısmına şu ana kadar 423 milyon lira harcanarak yüzde 32’si tamamlandı.

Soru önergesine verilen cevabı değerlendiren Ün “Çakmakla ilgili şu zamana kadar verilen tarihlerin hiçbiri tutmadığı için 2025 yılında bile birinci kısım sulaması tamamlanamayacak. Bunun için ciddi olarak bu işi yapma iradesi ve bütçe gerekiyor. AKP’de ikisi de yok” dedi.

Ün değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Çakmak Barajı ve sulamaları Trakya’nın en önemli sulama projesi. Çiftçimizin cebine doğrudan kazanç sağlayacak, çoğu yerde iki ürün ekilmesini sağlayacaktır. Gelgelelim yıllardır sürüncemede adeta bir kaplumbağa hızıyla ilerliyor. Yandaşa para yağdırmakta sıkıntı çekmeyen AKP iş vatandaşa gelince ‘bütçe imkanları’ deyip duruyor.

DSİ’nin önceki yayınlarına göre 2017’de tamamlanması gereken proje bitmediği için 67 köyün 522.000 dekar toprağı hala suyu bekliyor. 2017’yi geçtik Yapılan ihaleye göre Çakmak Barajı sulamasının birinci aşamasının bitirilmesi gereken tarih Kasım 2022. Üzerinden bir yıl daha geçmiş üçte biri bile bitirilememiş. Şimdi iki yılda tamamlayacağız diyorlar. Bunca yıl neredeydiniz?

Yeni yılda yatırım programı açıklandığında Çakmak sulamalarına ne kadar para ayrıldığını göreceğiz. Dünya’da kuraklık her geçen gün artan bir sorun. Ülkeler kuraklıkla başa çıkmak için, suyu en iyi biçimde kullanmak için önlemler alıyor. Bizde ise iktidar sulama projelerini sürüncemede bırakıyor. Bunun sonucunda bir zamanların tarımda kendine yeter ülkelerinden biri olan ülkemiz ithalat cennetine döndü.

Çakmak sulamasının birinci kısmını bitiremeyenlerin ikinci kısmının ihalesini ne zaman yapacağı ne zaman tamamlayacağını sormak bile gereksiz.”

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.