Hava Durumu

“ÇELTİKTE FİYAT 40 TL OLMALI”

-CHP önceki dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çeltik fiyatlarının 40 TL, destekleme primlerinin ise en az 3 TL olması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2023 10:49
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2023 10:49
https://batiekspres.com/
“ÇELTİKTE FİYAT 40 TL OLMALI”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) önceki dönem Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, çeltik fiyatlarının artırılması gerektiğini söyledi. Gaytancıoğlu, çeltik fiyatlarının 40 TL, destekleme primlerinin ise en az 3 TL olması gerektiğini savundu.

‘www.batiekspres.com’ haber sitesine açıklamalarda bulunan Gaytancıoğlu; “Geçen yıl orta dane için 18 TL, uzun dane için 20 TL fiyat istemiştim. Bazı kişiler, ‘Hiç olur mu?’ dediler. Ancak fiyatlar uzun dane çeltikte 22-23 TL seviyelerini buldu. Bu artışın sadece çeltik fiyatlarına özgü olmadığını belirtmek isterim. Son 4 ay içinde mazota yüzde 115 zam geldi ve genel enflasyon oranı da yüzde 100'ün üzerine çıktı. Üstüne üstlük Hindistan ve Çin gibi büyük çeltik üreticisi ülkelerde yaşanan kuraklık, ekim ve üretimleri olumsuz etkiledi. Bu yıl dünya çeltik üretiminin azalması bekleniyor ve çeltik fiyatlarının yükselmesi kaçınılmaz gibi görünüyor. Ancak, bu fiyat artışlarının üreticilerimizi koruyacak şekilde olması elzemdir. Bu nedenle destekleme primlerini hesaba katmadan orta dane çeltik için 38 TL, uzun dane için ise 40 TL fiyatında ısrar ediyorum” ifadelerini kullandı.

“DESTEKLEME PRİMLERİ EN AZ 3 TL’YE ÇIKARILMALI”

Günümüzde Cumhuriyet tarihinin en fazla ithalat yapıldığı dönemin yaşandığını söyleyen Gaytancıoğlu; “Bu durum, yerli üreticilerimizi olumsuz etkilemektedir. Öncelikli olarak üreticilerimizin çıkarlarını korumalıyız. Sadece gıda enflasyonunu önlemek adına çiftçilerimizi zor durumda bırakmak yanlış bir yaklaşımdır. Dünya çeltik fiyatlarının yüzde 34 gümrük vergisi hariç 800 dolar seviyelerinde olduğunu unutmamalıyız ve kendi üreticilerimize gereken desteği sağlamalıyız. Ayrıca, destekleme primlerinin en az 3 TL seviyelerine çıkarılması gereklidir. Aksi takdirde, gıda enflasyonu değil; gelecek yıl çeltik üretimimizin daha da düşmesi riskiyle karşı karşıya kalırız ve dışarıdan pirinç ithal etmek zorunda kalırız. Bu da vatandaşlarımızın pirinç gibi temel gıda ürünlerini daha yüksek fiyatlarla satın almasına neden olabilir. Yerli üreticiyi desteklemek ve gıda enflasyonunu kontrol altında tutmak için gerekli adımları atmalıyız” diye konuştu.

ERGİN SÖZER

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.