Hava Durumu

Edirne’de tarihi gece: ONBİNLER CUMHURİYET İÇİN YÜRÜDÜ

Edirne'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen fener alayında onbinlerce vatandaş yürüdü.

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2023 21:58
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2023 21:58
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
Edirne’de tarihi gece: ONBİNLER CUMHURİYET İÇİN YÜRÜDÜ

Edirne Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin 100’üncü kutlamaları kapsamında fener alayı düzenledi. Bugün saat 20.00'de düzenlenen etkinlik, Şükrüpaşa İlkokulu önünden başladı. Fener alayında Atatürk Bulvarı'ndan Atatürk anıtına ellerinde meşale ve Türk bayrakları ile yürüyen onbinlerce Edirneli, Cumhuriyetin 100’üncü yılını coşkuyla kutladı.

Fener alayına; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ediz Ün, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldılar.

MARŞLAR VE SLOGANLARLA YÜRÜDÜLER

Fener alayı sırasında vatandaşlar, "Ne mutlu Türk'üm diyene", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" ve "Türkiye laiktir, laik kalacak" gibi sloganlar atarken; Edirne Belediye Bandosu’nun çaldığı marşlara da birlikte eşlik ettiler. 7’den 70’e her yaştan vatandaşın katıldığı etkinliğe bir vatandaşın da atıyla katılması dikkat çekti.

SELİMİYE MEYDANINA DEV TÜRK BAYRAĞI ASILDI

Atatürk Bulvarı üzerinden Selimiye meydanına gelen onbinlerce vatandaşı, dev Türk bayrağı ve meşaleler karşıladı. Selimiye meydanında Cumhuriyetin 100’üncü yıl coşkusunun zirveye çıktığı anlarda vatandaşlar Cumhuriyet Bayramı’nı birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşadılar. Marşlar eşliğinde Atatürk anıtında sona eren yürüyüşün ardından, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulurken; İstiklal Marşı okundu.

“40 BİN VATANDAŞIMIZLA KUTLADIK”

Etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Gürkan ise Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutlarken; Osmanlı Devleti’nin imzaladığı Mondros Mütarekesi ile 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanına kadar geçen sürede yaşanan tarihi olayları hatırlattı. Gürkan, 29 Ekim 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’ün teklifi ve bütün milletvekillerinin oy birliğiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin şeklinin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak belirlendiğini söylerken; “O günden bu yana tam 100 yıldır onun ilkelerinin, devrimlerinin yolundayız. Bugün Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı. Dünyada bütün ülkeler 100’üncü yıllarını büyük bir onurla, gururla ve heyecanla kutlarlar. Biz de bu akşam Edirne’de 40 bin vatandaşımızla bu kutlamayı yaptık, hâlâ da devam ediyoruz. Ama bu ülkede Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutlamaktan kaçınanlar var. Bu ülkede kutlamaların sönük geçmesini isteyenler var. Bu ülkede Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutlarken Atatürk’ün ismini anmak istemeyenler var. Kızmıyoruz; niçin kızmıyoruz? Çünkü zaferleri sadece kazananlar kutlar” ifadelerine yer verdi.

“KUTLAMAYANLARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Gürkan, bugünü unutmayacağını belirterek; “Bugünü unutmayacağınızı biliyorum; ben de unutmayacağım. Bir tarafınız gururla, coşkuyla, inançla, aşkla Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutluyor. Ama aradan günler de, yıllar da geçse Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutlayamayanları asla unutmayacağız. Bu bizim Atamıza sözümüz olsun” dedi.

BİRLİKTE ‘ANDIMIZ’I OKUDULAR

Gürkan, konuşmasının sonunda ‘Andımız’ın son bölümünü vatandaşlarla birlikte okudu. Vatandaşlar, hep birlikte Gürkan’a eşlik ederken coşkuyla ‘Andımız’a eşlik ettiler. Gürkan’ın konuşmasının ardından Edirne Belediye Bandosu eşliğinde çalınan marşlar eşliğinde vatandaşlar Cumhuriyetin 100’üncü yılını coşkuyla kutlarken; etkinlik sona erdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.